Poznań: Nowa siedziba Filharmonii Poznańskiej. Jaśkowiak: „W samym centrum miasta powstanie nowa przestrzeń otwarta dla wszystkich”

MTP fot. L. Łada

Filharmonia, korzystająca gościnnie z Auli UAM, będzie miała swoją siedzibę! Będzie się mieścić na MTP w Strefie Kultury, a wkrótce zostanie rozpisany konkurs na projekt jej siedziby.

– W samym sercu Poznania, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich stworzymy nowe, tętniące życiem centrum kulturalne – zapowiada Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Teren targów zostanie otwarty w pierwszej połowie 2022 roku. W jego części stworzymy Strefę Kultury, która stanie się przestrzenią dedykowaną sztuce, muzyce i spędzaniu wolnego czasu. Dlatego cieszy mnie, że stałym elementem tego miejsca stanie się Centrum Muzyki.

Centrum Muzyki, bo tak ma się nazywać nowy budynek, oprócz siedziby Filharmonii ma być też obszarem prezentacji dla Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, poznańskich zespołów muzycznych i chóralnych, a także miejscem najważniejszych międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Poznańskiej Wiosny Muzycznej, cyklu Speaking Concerts czy festiwalu Era Jazzu. W nowym obiekcie, jak wynika ze wstępnych założeń do programu funkcjonalno-użytkowego, znajdą się dwie sale koncertowe: sala główna na 1400 miejsc i sala kameralna na 300 miejsc.

– W samym centrum miasta powstanie nowa przestrzeń otwarta dla wszystkich, którzy mieszkają lub goszczą w Poznaniu – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Dlatego tak ważne jest, by nowy budynek nie tylko doskonale spełniał swoje funkcje, ale także harmonijnie wpisywał się w otoczenie. Poznańscy artyści i melomani zasługują na wyjątkowe miejsce. Jestem przekonany, że nowy budynek Centrum Muzyki w połączeniu ze Strefą Kultury wprowadzi nową jakość na mapie Poznania.

Rozmowy z miastem Poznań i poszukiwanie najlepszej lokalizacji nowego budynku Filharmonii Poznańskiej rozpoczęły się w październiku 2019 r. Pierwszym pomysłem było usytuowanie Filharmonii Poznańskiej obok Stadionu Szyca na Wildzie, ale ostatecznie odrzucono ten wariant. W styczniu 2021 r. podczas spotkania marszałka Marka Woźniaka, prezydenta Jacka Jaśkowiaka i prezesa Tomasza Kobierskiego uznano, że Filharmonia Poznańska może zostać wkomponowana w planowaną modernizację przestrzeni na terenie Targów.

Największym wyzwaniem jest zebranie środków na sfinansowanie inwestycji. Zadanie wpisano do nowej perspektywy unijnej na lata 2021 – 2027, a na 2022 r. w budżecie województwa zaplanowane są środki w wysokości 450 tys. zł z przeznaczeniem na przygotowanie i przeprowadzenie międzynarodowego konkursu architektonicznego na koncepcję budowy Centrum Muzyki. Koszt całej inwestycji może wynieść ok. 350 mln zł. Koncepcja realizacji powstanie wtedy, gdy znane będą źródła finansowania.

Przypomnijmy, że obecnie filharmonia swoje biura i sale prób ma gościnnie we wnętrzach Uniwersytetu Ekonomicznego, a na koncerty wynajmuje Aulę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Już niedługo ta instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego zyska też pomieszczenia biurowe i organizacyjne w budynku należącym do niego, przy ul. Kramarskiej 32. Na ten cel przeznaczone zostanie z budżetu województwa 1,7 mln zł.

– Mam nadzieję, że nadal filharmonia będzie miała możliwość czasem zagrać w auli uniwersyteckiej, jako jednej z lepszych akustycznie sal w Polsce – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. – Nawet to, że powstanie nowa przestrzeń do prezentacji muzyki na terenie targów nie oznacza, że chcielibyśmy już na zawsze pożegnać wnętrza uniwersyteckie.

Źródło: MTP