Poznań: Nowa Naramowicka częściowo otwarta już w połowie maja

Nowa Naramowicka fot. PIM
W nocy z 14 na 15 maja otwarty dla ruchu kołowego zostanie otwarty pierwszy odcinek tzw. ul. Nowej Naramowickiej. Dzięki temu mieszkańcom będzie łatwiej poruszać się w tym rejonie po rozpoczęciu kolejnego etapu trasy tramwajowej na ulicy Łużyckiej.

– Budowa trasy na Naramowice to oprócz torowiska także nowy układ drogowy, w tym ulica Nowa Naramowicka, z której mieszkańcy będą mogli już wkrótce korzystać – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Na świeżo wybudowanej drodze wytyczone zostaną buspasy. Pojawi się również dodatkowy przystanek, który zwiększy wygodę pasażerów. To kontynuacja działań na rzecz uprzywilejowania komunikacji zbiorowej podczas objazdów, towarzyszących inwestycji już od początku zasadniczych robót budowlanych.

W nocy z 14 na 15 maja w rejonie skrzyżowania Łużyckiej z tzw. Nową Naramowicką zacznie obowiązywać ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną i zostanie uruchomiona część powstałej drogi wzdłuż torów tramwajowych, od ul. Łużyckiej aż do zejścia nowego odcinka ul. Naramowickiej ze starą. Dostępna będzie tylko jezdnia tego odcinka ulicy. Prace nad budową chodników i dróg rowerowych jeszcze trwają.

– Kontraktowy termin uruchomienia ul. Nowej Naramowickiej to przyszły rok – wyjaśnia Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – Zależy nam na minimalizowaniu utrudnień, dlatego podjęliśmy starania o wcześniejsze uruchomienie części powstającego układu drogowego. Możemy wykorzystać ulicę już teraz, co sprawi, że ograniczenia związane z przebudową ul. Łużyckiej będą mniej dotkliwe. Musimy z nimi się zmierzyć na czas budowy przejazdu tramwajowego przez ulicę.

W trakcie prac na ul. Łużyckiej obowiązywać będą objazdy. Kierowcy poruszający się ul. Lechicką w kierunku Piątkowa będą kierowani przez ul. Dworską, Karpią, Sarmacką i dalej nowym układem do ul. Łużyckiej. Natomiast dojazd od rejonu ul. Rubież w kierunku Piątkowa możliwy będzie ul. Naramowicką, Sarmacką i Nową Naramowicką do ul. Łużyckiej.

W kierunku centrum ruch będzie się odbywał ul. Naramowicką i Sarmacką do Nowej Naramowickiej. Ul. Łużycka na odcinku między tzw. nową a starą ul. Naramowicką pozostanie jednokierunkowa, dzięki czemu dojazd do Naramowic od strony zachodniej nie zmieni się. Ruch na skrzyżowaniu ul. Nowej Naramowickiej i Sarmackiej będzie sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej, zmieni się także pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniu ulic Naramowicka/Sarmacka/Karpia.

W ramach planowanej zmiany organizacji ruchu zamknięta zostanie ul. Naramowicka na odcinku od ul. Dworskiej do ul. Karpia/Sarmackiej. Dojazd do posesji przy ul. Naramowickiej nr 144-148 i Dworskiej pozostaje niezmienny, tj. od ul. Karpiej i Dworskiej, a piesi nadal będą mogli poruszać się wschodnią stroną ulicy. Zamknięta zostanie jednak północna strona chodnika na ul. Łużyckiej od przystanku autobusowego os. Łokietka I w kierunku ul. Naramowickiej (dostępna pozostanie część południowa). Przebudowany zostanie również wjazd od ul. Łużyckiej do bloków na os. Łokietka nr 8 i 10. W czasie robót dojazd możliwy będzie główną drogą osiedlową, a następnie pieszojezdnią pomiędzy tymi budynkami.

Nadchodzący etap prac przyniesie zmiany w funkcjonowaniu transportu zbiorowego. Przystanki autobusowe Naramowice przesunięte zostaną na ul. Nową Naramowicką, a dla autobusów jadących w kierunku północnym, na ul. Naramowickiej za skrzyżowaniem z ul. Łużycką, powstanie dodatkowy przystanek Sielawy n/ż. 13 maja przewidziana jest również likwidacja stacji Poznańskiego Roweru Miejskiego, a następnie biletomatu przy przystanku Naramowice. Niewielkim zmianom na terenie Naramowic ulegną trasy linii nr 144, 146, 167, 169, 911, 214 i 224.

PIM