Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Poznań: NIK skontroluje system szczepień przeciwko koronawirusowi?

Działacze stowarzyszenia “Otwarte Ramiona” złożyli wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o kontrolę w Ministerstwie Zdrowia i Narodowym Funduszu Zdrowia w sprawie organizacji szczepień.

Chodzi tu głównie o szczepienia grupy 0, podczas których zostały zaszczepione osoby nie zaliczone do tej grupy. Zdaniem stowarzyszenia Najwyższa Izba Kontroli powinna skontrolować jednostki, które odpowiadają za organizację systemu szczepień, czyli Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia.

“Pomimo tego, że od rozpoczęcia szczepień minął już miesiąc, cały czas wiele osób zatrudnionych w służbie zdrowia – lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i innych, nie zostało zaszczepionych z powodu braków w dostępności szczepionek” – piszą działacze stowarzyszenia. – “Tymczasem to oni od roku każdego dnia narażają własne zdrowie i życie dla ratowania pacjentów i
zaszczepienie wszystkich medyków powinno być priorytetem. Według danych GUS do stycznia 2021 r. z powodu covid zmarło już
m.in. 66 lekarzy i 51 pielęgniarek. Jednak jak mogliśmy się przekonać – w sytuacji gdy szczepionek brakuje dla medyków, znajdują się one dla osób spoza grupy “0”, wykorzystujących swoje stanowiska w celu zaszczepienia się poza kolejnością”.

Chodzi tu o zaszczepionych poza kolejnością aktorów i polityków, a na liście takich właśnie osób pojawiają się coraz to nowe nazwiska.
“Mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo obywateli, bezwzględnie powinny zostać wyciągnięte konsekwencje z powyższych sytuacji i poczynione wszelkie starania, aby kolejne takie nie powtórzyły się” – piszą działacze. – “Odpowiednio zabezpieczony i chroniony personel medyczny jest jedyną gwarancją zapewnienia właściwej opieki wszystkim obywatelom i obywatelkom, zwłaszcza w sytuacji, kiedy przeciążona służba zdrowia już i tak znajduje się na granicy wydolności. Jeśli chcemy nareszcie pokonać pandemię i zadbać o zdrowie Polaków i Polek – musimy zadbać o zdrowie medyków i sprawnie zaszczepić do końca całą grupę “0”.

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze