ścieżkowskaz do drogi w koronach drzew fot. UMP

Poznań: Niezwykły drogowskaz do ścieżki w koronach drzew

“Ścieżkowskaz”, bo taką nosi nazwę, stoi w lesie obok parkingu przy ul. Krańcowej, i pokazuje drogę do ścieżki w koronach drzew. A jednocześnie jest też… hotelem dla owadów.

“Ścieżkowskaz” to artystyczna instalacja o ekologicznym przesłaniu, która ma stać się znakiem rozpoznawalnym w tym rejonie.
– Forma obiektu nawiązuje do konstrukcji ścieżki i wpasowuje się w trend upcyclingowy, ponieważ materiały zostały pozyskane częściowo z recyclingu. Dzięki użyciu drewna rzeźba harmonijnie wpisuje się w otulinę leśną – tłumaczy Łukasz Trusewicz, autor instalacji.

Ponad dwumetrowa konstrukcja pomoże odnaleźć trasę prowadzącą do ścieżki w koronach drzew. Ta atrakcja w dolinie rzeki Szklarki, na terenie leśnictwa Antoninek, została oddana do użytku w kwietniu tego roku i od razu stała się miejscem chętnie odwiedzanym przez poznaniaków i turystów. Instalacja artystyczna pełni jednak jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję – to najwyższy hotelik dla owadów zapylających w Poznaniu, a prawdopodobnie także w Polsce.

Miejsca takie stanowią doskonałe schronienie dla owadów zapylających, głównie pszczół. To także przestrzeń, w której mogą się rozmnażać – co w realny sposób wpływa na wzrost populacji tych pożytecznych zwierząt. Hotele dla owadów powstają w ramach realizowanego przez Miasto programu “Poznań dla pszczół”. Można je zobaczyć m.in. w parku im. Jana Pawła II na Wildzie, parku Wilsona na Łazarzu czy przed Poznańskim Ośrodkiem Specjalistycznym Usług Medycznych przy Al. Solidarności.

Na leśnej trasie w dolinie rzeki Szklarki pojawiły się także mniejsze tabliczki, dzięki którym osoby spacerujące z łatwością odnajdą drogę powrotną na parking przy ul. Krańcowej.

Instalacja przygotowana została przez miasto Poznań we współpracy z Pracownią Łazarską i Zakładem Lasów Poznańskich.

UMP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze