rzeźby nad Cybiną fot. UMP
Ładowarka działająca na… wiatr, ziemia, którą można zapełnić plastikowymi nakrętkami i hotel dla owadów. Tak właśnie wyglądają „Rzeźby z Natury”, których autorem jest artysta Łukasz Trusewicz.

„Rzeźby z Natury” będzie można oglądać na brzegu rzeki do końca sierpnia. Mają skłaniać do refleksji nad zmianami klimatycznymi i rolą w nich człowieka.

– Jako instytucja kultury czujemy się zobowiązani do opieki i troski związanej z szeroko pojętym dziedzictwem naszego miasta – w tym dziedzictwem przyrodniczym – tłumaczą organizatorzy akcji z Bramy Poznania. – Do tej roli w szczególny sposób predestynowana jest właśnie Brama Poznania, co wynika z jej nadrzecznej lokalizacji. Wspólnie z Fundacją Otwarta Strefa Kultury, przygotowaliśmy działania oparte na ekspozycji trzech instalacji artystycznych, które odnoszą się do tematyki związanej z bioróżnorodnością i współistnieniem ludzi i zwierząt w mieście. Poruszamy temat wody i wpływu działań człowieka na jej zanieczyszczenie. Zwracamy również uwagę na potencjał wykorzystania lokalnych, odnawialnych źródeł energii.

Prezentowane prace są częścią nurtu rzeźb społecznych Łukasza Trusewicza rzeźb społecznych, co oznacza, że są otwarte na aktywny udział odbiorców, w tym również zwierząt. Dzięki instalacji „Wiatrak” możliwe jest naładowanie telefonu za pomocą siły wiatru (wiatrak na szczycie napędza prądnicę, która generuje energię). Rzeźba „Habitat” wspiera bioróżnorodność w mieście: drewniana instalacja wypełniona ściółką i trocinami może stanowić siedliska dla ptaków i owadów.

Natomiast „Fałszywy Kulisty Model Ziemi” to instalacja będąca jednocześnie kolektorem plastikowych nakrętek – i przy okazji przypominająca nam, że coraz więcej plastiku mamy w oceanach, że napełnia je tak, jak nakrętki zapełniają jego model. Przy okazji uświadamia też, że walka z niekorzystnymi zmianami zaczyna się od małych działań, które mogą znaczyć bardzo dużo. W tym konkretnym przypadku zebrane nakrętki pomogą w realizacji projektów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

UMP