Poznań: Niewidzialne Kobiety w „Ósemkach”

Niewidzialne kobiety fot. TÓD
Teatr Ósmego Dnia zaprasza na czytanie performatywne „Niewidzialne kobiety. Jak dane tworzą świat skrojony pod mężczyzn” Caroline Criado Perez w reżyserii Janusza Stolarskiego. Wydarzenie odbywa się online.

Caroline Criado Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości. To pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych.

Brak istniejących danych na temat kobiet – ich potrzeb, zdrowia, sposobów korzystania z infrastruktury i usług publicznych, funkcjonowania na rynku pracy etc. prowadzi do ich systematycznej dyskryminacji we wszystkich dziedzinach życia, od języka, poprzez system edukacji czy ochrony zdrowia (np. diagnostyka i leczenie niektórych chorób), normy obowiązujące w miejscach pracy, system ochrony pracy po system podatkowy i zarządzanie, nie mówiąc już o (nie)obecności kobiet na kartach historii.

Przedsięwzięcie Caroline Criado Perez jest imponujące przede wszystkim ze względu na ilość materiału, jaki poddała analizie, i fakt, że objęła nią obszar od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię.

By obejrzeć czytanie performatywne, konieczne będzie wykupienie wejściówki w cenie 10 zł. Widz otrzyma wtedy dostęp do nagrania na określony czas.

Reżyseria: Janusz Stolarski
Czytają: Małgorzata Grupińska-Bis, Jagoda Gruszczyńska, Agnieszka KOVA Kowalczyk, Urszula Orchowicz, Renata Stolarska, Ewa Wójciak, Anna Zbroszczyk
Oprawa muzyczna: Agnieszka KOVA Kowalczyk
Realizacja video: Maciej Bogunia
Scenariusz: Renata Stolarska, Janusz Stolarski
Światło: Piotr Najrzał
Dźwięk: Jakub Staśkowiak

Teatr Ósmego Dnia

Podziel się: