Totupoint fot. UMP

Poznań: Niewidomym i słabowidzącym łatwiej będzie poruszać się po urzędzie

W Urzędzie Miasta Poznania zamontowano 14 specjalnych znaczników, dzięki którym osoby z kłopotami ze wzrokiem nie wpadną na ścianę, ale bez problemów trafią do windy i na właściwe piętro. System nosi nazwę Totupoint.

W całym budynku zamontowano 14 specjalnych czujników. Rozmieszczono je w miejscach, w których porusza się najwięcej klientów urzędu: przy wejściach, windach, reprezentacyjnych salach i przy części toalet. Czujniki powiązane są z aplikacją, którą każdy może zainstalować na swoim smartfonie. Kiedy posiadacz aplikacji zbliża się do miejsca, w którym zamontowano znacznik, urządzenie informuje o swoim położeniu, wysyłając komunikat głosowy.

W ten sposób czujniki mogą dać znać o położeniu konkretnego pomieszczenia, ostrzegać przed niebezpiecznym miejscem czy informować o nowych lub tymczasowych przeszkodach. Aplikacja pozwala również na pobranie z czujnika rozbudowanych danych tekstowych – dzięki temu osoba z dysfunkcją wzroku, która ma przy sobie smartfon np. z syntezatorem mowy, może zapoznać się nawet z bardzo szczegółowymi informacjami.

– Przed zamontowaniem czujników skonsultowaliśmy ten pomysł ze środowiskiem osób z dysfunkcjami wzroku – mówi Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta miasta do spraw osób z niepełnosprawnościami. – Opinie na temat systemu były bardzo pozytywne.

Każdy posiadacz aplikacji decyduje o tym, w jaki sposób aktywować czujniki. Smartfon może automatycznie pobierać ze znaczników umieszczone w nich informacje i udostępniać je na ekranie. Dostępna w ten sposób staje się każda informacja. Osoba niewidoma ma możliwość poznania treści umieszczonych na przykład na urzędowych tablicach ogłoszeniowych. System jest jednak dyskretny i nie wytwarza dźwięków, o ile jego użytkownicy tego nie oczekują.

Aplikacja została też wyposażona w łatwy w konfiguracji i skuteczny mechanizm unikania niechcianych wiadomości. Znaczniki w żaden sposób nie rejestrują też użytkowników, zatem nie jest możliwe, aby udostępniały informacje o ich obecności w danym miejscu.

System został zamontowany tuż przed świętami i jest w trakcie rozruchu. Gdy już będzie całkowicie gotowy i skonfigurowany, osoby niewidzące i niedowidzące będą mogły w pełni z niego korzystać. Jeśli się sprawdzi, miasto nie wyklucza rozszerzenia systemu także na inne budynki urzędu.

W Poznaniu czujniki Totupoint rozmieszczone są również na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego, Dziecińca pod Słońcem, Wielkopolskiego Stowarzyszenia Niewidomych czy spółki Brajl Punkt.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar