Poznań: Nielegalni imigranci przyjechali ciężarówką z… pyrami

cudzoziemcy 1 fot. SG
Pięciu mężczyzn o śniadej karnacji schowanych za workami… ziemniaków – taki oto widok ku swojemu zdumieniu zobaczyli pracownicy pewnej firmy w Gieczu podczas rozładunku ciężarówki.

Zdarzenie miało miejsce 25 kwietnia, a ciężarówka przyjechała z Grecji – i miała przywieźć wyłącznie ziemniaki. Widząc niezamawiany dodatek w postaci pięciu mężczyzn, sądząc po wyglądzie obcokrajowców, pracownicy wezwali policję ze Środy Wielkopolskiej.

Okazało się, że czterech z nich to obywatele Afganistanu, jeden pochodzi z Pakistanu. Cudzoziemcy w wieku 24-39 do naczepy z ziemniakami dostali się w miejscowości Lehena Ilias w Grecji. Tam na jednej ze stacji benzynowych w nocy z 21 na 22 wsiedli do naczepy tira z ziemniakami, który jak myśleli miał jechać poprzez Niemcy bezpośrednio do Francji. Trasa ich przejazdu przebiegała poprzez Grecję, Bułgarię, Rumunię, Słowację. Tymczasem w naczepie polskiego tira kierowanego przez polskiego kierowcę przyjechali do Wielkopolski…

– Cudzoziemcy zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej z placówki w Poznaniu-Ławicy – wyjaśnia mjr Joanna Konieczniak, rzeczniczka prasowa Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. – Z uwagi na ich nielegalny pobyt na terytorium Polski Komendant PSG w Poznaniu-Ławicy wszczął na wniosek Komendanta Powiatowego Policji w Środzie Wielkopolskiej postępowania administracyjne, w celu wydania cudzoziemcom decyzji, na podstawie, których będą musieli wyjechać z Polski. W trakcie ich przesłuchania ustalono dodatkowo, że do Grecji przedostali się przez Iran i Turcję.

Komendant Placówki SG w Poznaniu – Ławicy wystąpił z wnioskiem do sądu o umieszczenie cudzoziemców w strzeżonym ośrodku. Dziś sąd zadecydował o umieszczeniu cudzoziemców w strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli na okres 3 miesięcy. Tam również cudzoziemcy przejdą 14-dniową kwarantannę.

NOSG, el