Poznań: Nielegalna wycinka drzew na Bukowskiej

Bukowska po wycince drzew fot. Koalicja ZaZieleń
Kilkanaście dorodnych i wiekowych drzew zostało wyciętych z działki między ulicą Bukowską a Grunwaldzką mimo braku pozwolenia na tę wycinkę. Co na to władze miasta i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego?

Zawiadomienie złożył Robert Kalak, członek Koalicji ZaZieleń i Prawa do Przyrody. Wysłał je do policji, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, WKiOŚ i Konserwatora Zabytków UM oraz prezydenta Poznania. Napisał w nim:
„Zawiadamiam, że na terenie nieruchomości zostały wycięte wiekowe drzewa bez uzyskania prawomocnej decyzji zezwalającej na ich wycinkę.
Wnioskodawca – spółka Bukowska 18 MP Sp. z o.o. Sp. k. – nie uzyskał prawomocnej decyzji zezwalającej na usunięcie drzew, ponieważ od wydanej 6 lipca 2020 r. przez Prezydenta Miasta Poznania decyzji w ustawowym terminie wniesiono odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już samo złożenie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji, o czym wnioskodawca był poinformowany, bo jest to zapisane w samej decyzji. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego decyzją z dnia 17 września 2020 r. uchylił decyzję zezwalającą na usunięcie drzew. Tak więc wnioskodawca wyciął drzewa nie posiadając prawomocnej decyzji, czyli w tym przypadku wyciął je nielegalnie”.

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do jakości i rozmiarów drzew – Koalicja ZaZieleń opublikowała zdjęcia terenu „przed” i „po” wycince.
„Jak widać prace idą pełną parą, deweloper działa metodą faktów dokonanych” – skomentowali działacze koalicji.

Takich przypadków jest niestety sporo. Najnowszy to Szyperska, gdzie deweloper co prawda nie wyciął drzew, ale za to wyburzył zabytkowy magazyn, również wbrew prawu i podpisanym umowom, a gdy miasto nakazało mu z tego powodu wstrzymać prace – nadal je prowadził nie przejmując się zakazem.

Miejmy nadzieję, że działania miasta w przypadku Bukowskiej będą bardziej zdecydowane i skuteczne, a deweloper nie wykpi się niewielką grzywną i posadzeniem dziesięciu małych drzewek gdzieś w okolicy. Chociaż, oczywiście, wyciętym drzewom to nie przywróci życia, a okolicznym mieszkańcom tej odrobiny powietrza nieco lepszej jakości, którą zawdzięczali tym drzewom.

el

 

Podziel się: