Poznań. Niebywałe odkrycie: rury wodociągowe sprzed 400 lat!

drewniane rury wodociągowe fot. UMP

Archeolodzy prowadzący prace badawcze na płycie Starego Rynku i pod nią dokonali kolejnego wyjątkowego odkrycia: znaleźli drewniane rury wodociągowe sprzed około 400 lat. Znaleźli też tajemnicze pomieszczenie, do połowy zalane wodą.

Remont nawierzchni rynku stał się też okazją dla archeologów do przebadania, co też kryje się w tym miejscu – badania na tak dużą skalę nie były tam prowadzone nigdy wcześniej. Rezultaty ich wcześniejszych badań można było oglądać na specjalnej wystawie – ale ostatnie dni pokazały, że to jeszcze nie koniec tajemnic Starego Rynku. Tym razem archeolodzy natrafili na drewniane rury wodociągowe, które pochodzą prawdopodobnie z XVII wieku.

„W tamtych czasach instalacje wodne drążono wewnątrz szerokich pni drzew” – informują miejscy urzędnicy. – „Dzięki temu, że leżały w lekko wilgotnym gruncie, przetrwały do naszych czasów. Wycięta próbka rury trafi teraz do badań dendrochronologicznych, które pomogą dokładniej określić ich wiek”.

Badacze natrafili też na znacznie nowsze, tajemnicze pomieszczenie pod centralną częścią rynku. Betonowy zbiornik był napełniony do połowy wodą i trzeba było ją wypompować pod nadzorem archeologów.
„Umieszczono w środku także kamerę i okazało się, że wewnątrz widać było tylko fragmenty odciętych kabli” – raportują władze miasta. – „Pomieszczenie ma w przybliżeniu pięć metrów wysokości, czternaście metrów długości i jest szerokie na osiem metrów. Prawdopodobnie mieściło dwa spore transformatory do zasilania tramwajów”.

Teorię o odnalezieniu dawnej transformatorowni – po Starym Rynku jeździły przecież kiedyś tramwaje i była to pierwsza trasa tramwajowa w Poznaniu, najpierw konna, później elektryczna, użytkowana do 1955 roku – potwierdziły też dokumenty. Ze sprawozdań magistratu wynika, że pomieszczenie wybudowano w 1931 roku z funduszy elektrowni miejskiej.

„Odkryte pomieszczenie najprawdopodobniej zostanie uszczelnione (by nie zbierała się w nim woda), a następnie ponownie zasypane” – informują władze miasta.

Ze względu na prace budowlane na Starym Rynku i przylegających ulicach obowiązuje zmieniona organizacja ruchu – i tak będzie aż do przyszłego roku, gdy prace zostaną zakończone. Ciągi komunikacyjne dla pieszych są utrzymane, jednak Poznańskie Inwestycje Miejskie apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie robót i poruszanie się tylko wyznaczonymi trasami.