Poznań: „Nie jestem zaskoczony” – mówi wojewoda o uchyleniu Karty Równości przez sąd

wojewoda Łukasz Mikołajczyk
Jak informowaliśmy, Wojewódzki Sąd Administracyjny 27 sierpnia oddalił skargę miasta Poznania na uchylenie przez wojewodę Łukasza Mikołajczyka Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym. Wojewoda dziś skomentował decyzję sądu.

– Nie jestem zaskoczony decyzją WSA – powiedział. – Przypomnę, że moja decyzja w sprawie karty równości była poparta wnikliwą analizą i merytoryczną argumentacją, która jednoznacznie wskazywała na popełnione przez Radę Miasta Poznania błędy. Moją rolą jako wojewody jest sprawdzenie zgodności aktów z prawem, a nie prezentowanie prywatnego stanowiska w danej sprawie, jak niektórym komentującym się wydawało. Jak się okazało, merytoryka wygrała z próbą zrobienia z tematu sporu politycznego.

Przypomnijmy, że wojewoda unieważnił uchwałę, ponieważ uznał, że przepisy, na które powołała się Rada Miasta Poznania, odnoszą się do innych sfer działalności samorządu niż te wskazane w Karcie.

Decyzją sądu zaskoczeni są poznańscy radni – także dlatego, że Europejską Kartę Równości przyjęło wiele samorządów w Polsce i żaden sąd nie zakwestionował słuszności tego wyboru. Jednak nie chcą komentować sprawy, ponieważ nie znamy jeszcze uzasadnienia decyzji sądu – wyrok zapadł na posiedzeniu niejawnym i zanim sędziowie nie podpiszą uzasadnienia, nie zostanie ujawnione.

Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym wprowadza jako zasadę równość obu płci, tolerancję oraz podejmowanie działań walczących z dyskryminacją wszelkiego rodzaju – także tą dotyczącą orientacji seksualnej i stereotypami dotyczącymi podziału ról na kobiece i męskie. Została ona wprowadzona w 2006 roku przez Radę Gmin i Regionów Europy i od tego czasu jest przyjmowana przez kolejne samorządy.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: