Poznań: Nie będzie Parady Sobótkowej ani regat nad Wartą!

W tym roku będziemy musieli obyć się bez wielu nadwarciańskich imprez. Nie będzie między innymi Parady Sobótkowej i Festiwalu Ognia, nie będzie regat i koncertów. A wszystko z powodu koronawirusa.

W związku ze zniesieniem części obostrzeń sanitarnych nad Wartę wraca życie – wróci też część atrakcji. Ale, niestety, nie wszystkie.

Urząd Miasta Poznania przygotowuje się do uruchomienia wypożyczalni sprzętów wodnych, która zostanie zlokalizowana na cyplu przy ul. Estkowskiego. Niestety, tymczasowa przystań w Starym Porcie w tym sezonie nie zostanie uruchomiona, bo tak naprawdę cały czas jest jeszcze w budowie. Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową dla całorocznej przystani, a wkrótce zaczną się prace budowlane.

Na pewno nie zobaczymy w tym roku tramwaju wodnego – tu akurat nie zawinił koronawirus, ale niski poziom wody w rzece. Będą kontynuowane zajęcia ekologiczne dla dzieci, ale jeszcze nie wiadomo, czy warsztaty będą odbywać się tradycyjnie, na świeżym powietrzu (z zachowaniem reżimu sanitarnego) czy też w formie zdalnej. W możliwie najbliższym czasie rozstawione zostaną nad rzeką tymczasowe toalety. Do końca sezonu zapewnione będzie także sprzątanie terenów nadwarciańskich.

Działają, choć z zachowaniem zasad ostrożności, Plaża/Ogród Szeląg wraz z wypożyczalnią sprzętów wodnych, KontenerART, Burger KONT, Barbarka ze spokojem i Zagro Plaża Rataje. Co do Plaży Wilda i Starego Portu – jeszcze nie wiadomo. Ze względu na sytuację epidemiologiczną, miasto nie przeprowadziło dotąd konkursu na wybór operatorów dla tych dwóch lokalizacji.

W przypadku Plaży Wilda wnioski o trzymiesięczną dzierżawę można składać do 10 czerwca. Jeżeli chodzi o Stary Port, konkurs na trzyletnią dzierżawę zostanie ogłoszony w najbliższym czasie. Zainteresowanie obiektem wyraża wiele podmiotów, jednak z uwagi na obecną sytuację rynkową może się nie udać wyłonić operatora w tym sezonie, a dopiero w kolejnym.

UMP, el