Poznań: NFZ zaprasza na piknik Profilaktyka 40 Plus

Wielkopolski Urząd Wojewódzki, fot. WUW
Bezpłatne badania profilaktyczne i szczepienie przeciwko koronawirusowi jednodawkowym preparatem J&J. To atrakcje pikniku, który odbędzie się dziś przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w godzinach od 11.00 do 17.00.

Profilaktyka 40 Plus to program gwarantujący każdej osobie, która ukończyła 40 rok życia, pakiet bezpłatnych badań profilaktycznych. Żeby otrzymać na nie skierowanie należy wypełnić krótką ankietę, która znajduje się na Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby, które nie posiadają IKP, mogą wypełnić ankietę korzystając z infolinii 22 735 39 53 i w ten sposób uzyskać skierowanie na badania.

Pacjenci, którzy mają wystawione skierowanie na badania w ramach programu Profilaktyka 40 Plus, będą mogli z nich skorzystać podczas sobotniego pikniku przy Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, gdzie zostanie ustawione mobilne laboratorium Alab, w którym będzie można zbadać poziom glukozy, ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała (BMI) oraz wykonać badanie miarowości serca.

Trzeba jednak pamiętać, że aby się przebadać, trzeba być na czczo oraz dostarczyć próbki moczu i kału. Ci, którzy nie zdecydują się na badania w sobotę, dowiedzą się, gdzie i kiedy będą mogli je wykonać w późniejszym terminie.

– Program nie wyznacza górnego limitu wieku, ale mamy nadzieję, że skorzystają z niego także osoby tuż po czterdziestym roku życia, które często żyją w przeświadczeniu, że choroby cywilizacyjne ich omijają – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Zdarza się, że tak jest, wtedy warto zrobić badania, aby upewnić się, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku i możemy spokojnie startować w maratonach. Dzięki badaniom profilaktycznym można także wykryć zmiany chorobowe na wczesnym etapie, zanim jeszcze pojawiają się zauważalne objawy. Czasami wystarczy zmiana trybu życia lub diety, aby zapobiec rozwojowi zagrażającej nam choroby.

Sobota będzie także okazją do zaszczepienia się jednodawkową szczepionką Janssen (Johnson & Johnson). Punk szczepień zostanie zorganizowany w holu Urzędu Wojewódzkiego przy al. Niepodległości 16/18 w godzinach od 10.00 do 18.00. To ostatni dzwonek, aby osoby zdecydować się szczepienie przeciw covid-19 przed wakacyjnym wyjazdem oraz przed nadejściem czwartej fali pandemii.

– Specjaliści są zgodni, że obecny stopień wyszczepienia na poziomie czterdziestu kilku procent nie uchroni nas przed czwartą falą, która już nazywana jest „pandemią niezaszczepionych” – mówi Agnieszka Pachciarz. – To osoby niezaszczepione narażone są na najbardziej ciężki przebieg choroby i to one zajmują obecnie łóżka w szpitalach w Europie i Stanach Zjednoczonych. W Wielkopolsce mamy gminy, choćby w powiecie kaliskim, tureckim, kolskim czy złotowskim, w których zaszczepiło się niewiele ponad 20 procent uprawnionych mieszkańców. Jeśli nie poprawimy tych statystyk, będziemy musieli nastawić się na poważne konsekwencje z dodatkowymi obostrzeniami włącznie.

Wśród zaproszonych gości będą członkinie Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, które opowiedzą o profilaktyce raka piersi, pokażą, w jaki sposób przeprowadzać samobadanie, powiedzą, co robić w momencie zaobserwowania niepokojących zmian. Na pytania dotyczące endometriozy odpowiadał będzie ginekolog, dr Piotr Rubisz, który rozwieje wszelkie wątpliwości na temat tej podstępnej choroby. Dorota Olanin, dietetyczka kliniczna, podpowie, w jaki sposób dbać o zdrowe odżywianie, pokaże, jak korzystać z portalu Diety NFZ, w którym do dyspozycji użytkowników są między innymi: rodzinny plan żywieniowy, diety dla diabetyków, dla wegetarian czy dla seniorów wraz z przepisami i listami zakupów. A o tym, jak prawidłowo i bezpiecznie uprawiać sport w każdym wieku, mówić będą koszykarki z poznańskiego AZS.

NFZ

Podziel się: