koronawirus fot. DWOT

Poznań: NFZ skontrolował punkty wymazów na obecność koronawirusa

Które punkty pobrań w Wielkopolsce wykonują najwięcej wymazów? Ile
pieniędzy wielkopolski NFZ przekazał laboratoriom za testy w kierunku
Sars-Cov-2 od początku pandemii? Wielkopolski Oddział Wojewódzki
Narodowego Funduszu Zdrowia przyjrzał się danym.

Nowy punkt pobrań wymazów do testów w kierunku COVID-19 został w ostatnich dniach otwarty w podpoznańskim Swarzędzu. Punkt zlokalizowany jest przy ul. Poznańskiej 14 i prowadzi go MS MEDIK NZOZ. Działa codziennie w godz. od 8 do 12. Pacjenci mogą się skontaktować z tym punktem pobrań pod numerem telefonu: 880 971 109.

Przypomnijmy, że od połowy listopada nowy punkt działa również w Poznaniu – na parkingu centrum handlowego M1 przy ul. Szwajcarskiej 14. Prowadzi go Diagnostyka sp. z o.o. Czynny jest przez siedem dni w tygodniu od godz. 8 do 11. Kontakt z punktem jest możliwy pod numerem telefonu: 797 108 758

Łącznie w całej Wielkopolsce działa już 51 takich miejsc. Wielkopolski NFZ sprawdził, które z nich miały do tej pory najwięcej pobrań oraz które laboratoria były najbardziej zapracowane, a co za tym idzie – otrzymały najwięcej pieniędzy za wykonanie testów.

– Przeanalizowaliśmy, które punkty wymazowe w Wielkopolsce wykonały największą liczbę pobrań od początku września do czwartku, 3 grudnia – wyjaśnia Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego NFZ. – Dane podajemy za taki okres, ponieważ wraz z początkiem września zmieniła się strategia walki z koronawirusem. Od tego momentu, pacjentów na wymaz mogą kierować lekarze POZ. W tym czasie zdecydowanie najwięcej pobrań wykonano w punkcie przy ul. Rokietnickiej 8 obsługiwanym przez Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – ponad 14,2 tys.
Również przy ul. Rokietnickiej 8 w Poznaniu wymazy pobiera Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu. W dwóch punktach, z których pierwszy działał od początku września, a drugi – od 21 października, materiał do testów pobrano już prawie 5,3 tys. razy.

Gdyby spojrzeć na tę klasyfikację w skali Wielkopolski – na drugim miejscu ogółem znajduje się Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie, który pobiera wymazy przy ul. Jana Kiepury 45. Wykonano tam 5387 pobrań. Nieznacznie mniej, bo 5302 – w ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (punkt przy ul. Piłsudskiego 64).

Na kolejnych miejscach znajdują się: Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie, gdzie zrobiono już 4883 testy oraz poznański SP ZOZ MSWiA im. Prof. Ludwika Bierkowskiego z 4395 wymazami pobranymi od 11 września. Tego samego dnia działalność rozpoczął punkt SP ZOZ w Słupcy przy ul. Traugutta 7, który do czwartku pobrał już 4229 wymazów. 21 września otwarto punkt Szpitala Powiatowego we Wrześni i tam załoga zdążyła pobrać materiał 4,2 tys. razy.

– Z analizy widać, że dużym zainteresowaniem cieszą się także punkty Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu – dodaje rzeczniczka. – Choć otwarte są od 24 października na parkingu Stadionu Miejskiego (ul. Bułgarska 17), to w punkcie dla pacjentów przychodzących pieszo pobrano już 4037 wymazów, a dla zmotoryzowanych – 3632.

Łącznie w całej Wielkopolsce od początku września do 3 grudnia w punktach pobrań wykonano 135,6 tys. wymazów do testów. Zdecydowana większość z nich została zlecona przez lekarzy POZ.

Wielkopolski NFZ przeanalizował także zestawienie kwot, które przekazał laboratoriom za wykonywanie testów na obecność SARS-COV-2. Pamiętać należy, że badają one nie tylko materiał z punktów pobrań, ale także szpitali. W tym przypadku są to dane za okres od początku epidemii do końca października. W tym czasie WOW NFZ wypłacił 38 laboratoriom łącznie niemal 66,3 mln zł za przeprowadzone testy.

Zdecydowanie najwięcej, bo ponad połowa z tej kwoty trafiła do Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i jego szpitali klinicznych. Sam UMP otrzymał niemal 33,1 mln zł, a jego cztery szpitale kliniczne kolejne 2,1 mln zł. Nieco ponad 9,9 mln zł wypłacono laboratorium Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu, a niemal 5,8 mln zł – Wielospecjalistycznemu Szpitalowi Miejskiemu im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazł się poznański Zakład Diagnostyki Medycznej, Genxone S.A. Laboratorium Diagnostyki Molekularnej w Złotnikach, Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu oraz Centrum Genetyki Medycznej Genesis w Poznaniu.

NFZ, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze