Poznań: Nazywam się Miliard w tym roku wirtualnie

Co roku tańczyły w przestrzeni publicznej przeciwko przemocy wobec kobiet. Ale w tym roku nie zatańczą z powodu pandemii. Za to spotkają się online na akcji pod hasłem „Bunt Miliarda”.

Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poznań to wydarzenie doskonale znane w Poznaniu. Jego uczestnicy spotykają się co roku gdzieś w mieście: był to już plac Wolności, Półwiejska, Bałtyk i dziedziniec urzędu miasta, by zatańczyć. I tańcem wyrazić swój sprzeciw przeciwko przemocy wobec kobiet.

Co roku taniec miał też dodatkowe hało: uczestnicy tańczyli przeciwko przemocy ekonomicznej, przeciwko gwałtom, także tym małżeńskim. Ale w tym roku nie zatańczą z powodu pandemii koronawirusa. Przenieśli więc swoje działania do internetu i noszą one hasło „Bunt Miliarda”. Oczywiście – z tańcem, ale w wersji online.

„Pandemia Covid-19 błyskawicznie wydobyła na powierzchnię wszystko, co niszczycielskie w neoliberalizmie, kapitalizmie, rasizmie, faszyzmie i patriarchacie, ujawniając brutalny i zepsuty system, który jest nam narzucany już o wiele za długo” – czytamy w opisie akcji. – „Każdego dnia widzimy, że umierają przede wszystkim ci, którzy zawsze byli wykorzystywani, uciskani, marginalizowani i dyskryminowani ze względu na rasę, płeć, klasę, kastę.
BUNTUJEMY SIĘ, dla kobiet, które wykonują niezbędną pracę, by były doceniane, chronione i by zajmowały wyższą pozycję społeczną.
BUNTUJEMY SIĘ dla Ziemi, która jest najniezbędniejsza dla wszelkiego życia.
BUNTUJEMY SIĘ, by kobiety po gwałcie czy innych formach przemocy dostały wsparcie, pomoc ze strony państwa i społeczeństwa.
BUNTUJEMY SIĘ przeciwko krzywdzącym mitom na temat kobiet po gwałcie.
Walczymy o bezpieczeństwo kobiet i bezpieczeństwo Matki Ziemi!”.

14 lutego organizatorzy zapraszają na wielki finał i podsumowanie wszystkiego, co działo się do tej pory – szczegółowe informacje znajdziecie tutaj. Odbędzie się też debata na temat zmiany definicji gwałtu w polskim prawie, o co walka trwa już od kilku lat.

Tegoroczna akcja Nazywam się Miliard/ One Billion Rising realizowana jest w ramach projektu „Antyprzemcowa Sieć Kobiet” współfinansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Podziel się:

Ostatnio dodane: