Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Narodowy Spis Powszechny wyrusza w teren

Poznaniacy będą mogli wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym także podczas… spaceru. 24 lipca ruszy mobilny punkt spisowy, który będzie można spotkać w plenerze.

Pierwszy przystanek, 24 i 25 lipca, to kompleks sportowy Malta. Punkt będzie działał w okolicach trybuny głównej toru regatowego w godzinach od 9.00 do 17.00.
– Chcemy maksymalnie ułatwić mieszkańcom udział w spisie powszechnym. Dlatego mobilny punkt spisowy zawita tam, gdzie czas w letnie weekendy spędzają poznaniacy – mówi Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania.

Oferta mobilnego punktu spisowego skierowana jest jednak nie tylko do osób wypoczywających w tych lokalizacjach, ale także do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia samospisu internetowego lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online. Na miejscu będą czekać rachmistrzowie spisowi oraz pracownicy z gminnego biura spisowego, którzy pomogą w uzupełnieniu internetowego formularza.

Mobilny punkt będzie też działał w Termach Maltańskich od 31 lipca do końca sierpnia w każdy weekend. Pomoc rachmistrza będzie można uzyskać w holu na I piętrze w godz. 9.00-17.00.

21-22 sierpnia będzie można się spisać w parku Cytadela, w okolicy Muzeum Uzbrojenia. 28 sierpnia z kolei podczas Dożynek Miejskich w parku Wilsona. W planach są także dyżury rachmistrzów w filiach Biblioteki Raczyńskich, jednak tu jeszcze nie wszystkie lokalizacje i terminy zostały ustalone. Władze miasta zapewniają, że gdy tylko tak się stanie – poinformują o tym na swojej stronie internetowej.

– Spisy mają ogromne znaczenie z punktu widzenia prowadzenia polityki nie tylko państwa, ale także gmin, powiatów czy województw – podkreśla Marcin Szymkowiak, zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Poznaniu. – Na spis powszechny można spojrzeć jak na fotografię społeczeństwa w określonym momencie czasu. W tym spisie jest to 31 marca 2021 roku, to tzw. okres referencyjny, na który podajemy wszystkie informacje spisowe. W trakcie badania zbieramy wyłącznie podstawowe dane na temat demografii, wykształcenia czy te związane z rynkiem pracy. Bardzo ważne są także zagadnienia związane z mieszkaniami.

Warto dodać, że od danych pozyskanych podczas spisu zależy np. kwota dotacji dla gmin – Ministerstwo Finansów oblicza je według liczebności populacji. Informacje pochodzące ze spisu pozwalają także realizować założenia polityki oświatowej, planować środki na ochronę zdrowia czy budżety jednostek samorządu terytorialnego. Dane te mają wpływ również na zagospodarowanie przestrzenne regionu oraz dotacje z funduszy europejskich – informacje statystyczne konieczne są do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów. Co więcej, liczba miejsc w Parlamencie Europejskim związana jest z wielkością populacji, zgodnie z zasadą proporcjonalnej reprezentacji.

Jak podkreśla Marcin Szymkowiak, dane zebrane podczas spisu są bezpieczne.
– Jako służby statystyki publicznej dokładamy wszelkich starań, aby odpowiednio przechowywać pozyskane informacje. Są one anonimizowane i szyfrowane. Ponadto każdy z pracowników jest zobowiązany do zachowania tajemnicy statystycznej, za złamanie której grożą sankcje – wylicza. – Jak pokazuje historia poprzednich spisów, nigdy się nie zdarzyło, aby te dane zostały wykorzystane w jakikolwiek inny sposób niż do celów statystycznych.

Organizatorem mobilnego punktu spisowego jest Miasto , partnerem Urząd Statystyczny w Poznaniu.

Do 21 lipca w stolicy Wielkopolski spisało się ponad 231 tys. osób, czyli ok. 43,5 % mieszkańców. Z samospisu internetowego skorzystało blisko 198 tys. osób, czyli 37.06% ogółu spisanych. Łączna liczba spisanych punktów adresowych wyniosła prawie 106 tys. (37.73%) z ponad 280 tys. przyjętych przez GUS do spisania.

Spis trwa tylko do 30 września, a udział w nim jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca Polski, w tym także dla cudzoziemców. Spisowi podlegają również osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie.

Samospisu przez internet można dokonać na stronie spis.gov.pl, gdzie dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy. Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, pomóc może członek rodziny. Samospis online jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Spisać się można także za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00. Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę. Rachmistrzowie dzwonią wyłącznie z dwóch numerów – 22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.

– Kolejną możliwością wzięcia udziału w badaniu jest spisanie w jednym z trzech stacjonarnych punktów, które organizuje gminne biuro spisowe – zaznacza Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UMP. – Miejsca te są dedykowane przede wszystkim osobom, które nie posiadają w domu komputera lub internetu. Pierwszy z punktów znajduje się w budynku urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17, kolejny przy ul. Libelta 16/20, trzeci w Poznańskim Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Aby skorzystać z tych punktów, wystarczy się zapisać na wizytę pod numerem telefonu 61 646 33 44. W każdym punkcie czeka pracownik, który pomoże w wypełnieniu formularza.

Stanowisko do samospisu działa także w Urzędzie Statystycznym w Poznaniu. Mieści się przy ul. Wojska Polskiego 27/29. Aby z niego skorzystać – nie trzeba się wcześniej zapisywać.

Od 23 czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić respondentów także w domach. Wizyty mogą spodziewać się osoby, które do tej pory nie spisał się przez internet lub telefon.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Narodowy Spis Powszechny wyrusza w teren