Reklama

Poznań: Najważniejsze momenty 2018 roku na zdjęciach

Konkursowe fotografie “Poznań – Ludzie – Miasto 2018” to krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń poprzedniego roku. 26 najlepszych zdjęć można oglądać na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Wystawa jest podsumowaniem konkursu ogłoszonego przez Wydział Kultury Urzędu Miasta i poznańską galerię fotografii Pix.house.

– Dziękuję fotografom nie tylko za zdjęcia, które możemy oglądać dziś na Wolnym Dziedzińcu, ale również za wszystkie fotografie, które możemy oglądać w internecie czy na stronach gazet – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – One najlepiej dokumentują to, co się w Poznaniu dzieje.

Założeniem konkursu było wybranie zdjęć, które dokumentują rozkwitającą w naszym mieście aktywność społeczną, kulturalną i obywatelską, także tę, która ma związek z troską poznaniaków o pamięć i przyszłość naszego miasta i kraju. Jury – złożone ze znawców fotografii – szukało też nowych poznańskich pejzaży, w których architektoniczne “wczoraj” spotyka się z “dzisiaj” oraz wizualnych znaków ludzkiej pasji i nieustannej zmiany, która czynić ma życie poznaniaków lepszym, ciekawszym i istotniejszym.

– Zależało nam na tym, by z zebranych fotografii można było ułożyć portret Poznania w 2018 roku – mówi Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta. – Dlatego poza zdjęciami ich twórcy proszeni byli o nadesłanie również krótkich komentarzy, opisujących uwiecznioną sytuację, jej czas i miejsce.

Do rywalizacji mogli stanąć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Każdy uczestnik mógł zaproponować tylko trzy fotografie.

– Wybraliśmy 26 zdjęć autorstwa 23 fotografów – mówi Mariusz Forecki z Pix.house. – Staraliśmy się wybrać takie fotografie, które wywarły na nas największe wrażenie. Cieszymy się, że było z czego wybierać – obrady jury nie należały do łatwych i spokojnych. Gratuluję wszystkim, których zdjęcia znalazły się na wystawie.

Jury wyróżniło 5 osób, którym przyznało nagrodę. Zwycięzcy to: Łukasz Cynalewski (zdjęcie przedstawiające paradę 100 kabrioletów na 100-lecie Niepodległej), Mikołaj Konkiewicz (fotografia dokumentująca przygotowania do parady na Świętym Marcinie), Kinga Mądro (zdjęcie przedstawiające “przypadkowych ludzi w nieprzypadkowej konfiguracji” w parku Adama Mickiewicza), Paweł Stasiak (fotografia z koncertu saksofonisty) oraz Paweł Szott (zdjęcie przedstawiające kibiców świętujących setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego).

Autor: UMP

Dodaj komentarz

avatar