Poznań fot. UMP

Poznań najbardziej otwartym miastem dla ludzi

Poznań wygrał ranking organizowany przez “Forbes” na najbardziej otwarte dla ludzi miasto. – Takie miasto budujemy z poznaniankami i poznaniakami – skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Stolica Wielkopolski zajęła pierwsze miejsce w rankingu “Miasta otwarte na ludzi” organizowanym przez miesięcznik “Forbes”. – Liczenie się z ludźmi – to najogólniejsza definicja miasta otwartego – wyjaśnia na łamach Forbes.pl prof.Grzegorz Gorzelak, ekonomista, członek Kapituły rankingu. – Takie miasto wspiera inicjatywy mieszkańców, integruje pokolenia, pomaga najsłabszym i wchodzącym w życie.

Kapituła oceniała w jakim stopniu miasta pozwalają mieszkańcom na współdecydowanie o wydawaniu pieniędzy z budżetu (budżety obywatelskie) oraz jak radzą sobie z integracją międzypokoleniową. Ważne były również sposoby w jakie miasto wspiera lokalne inicjatywy oraz czy dba o komfort osób niepełnosprawnych.

W rankingu Poznań nie miał sobie równych. Stolica Wielkopolski wyprzedziła zarówno Wrocław, jak i Gdańsk. – Miasta otwarte to miasta szanujące ludzi bez względu na pochodzenie, kolor skóry, religię, czy orientację seksualną. Takie miasto budujemy z poznaniankami i poznaniakami – skomentował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Dziękuję redakcji Forbes, że doceniła nasze wspólne wysiłki i efekty, jakie dzięki takiemu współdziałaniu udaje nam się osiągnąć. To nas motywuje do dalszej pracy!

Ranking (nazwa miasta i liczba uzyskanych punktów).

  1. Poznań 32
  2. Wrocław 30,5
  3. Gdańsk 29
  4. Warszawa 28
  5. Łódź 26
  6. Katowice 22
  7. Białystok 21 / Lublin 21 / Opole 21
  8. Rzeszów 20,5
  9. Szczecin 20
  10. Kraków 19

Autor: UMP / SS Źródło: Forbes

3
Dodaj komentarz

avatar
Anna
Anna

Oceniali Ukraińcy, których w Poznaniu jest najwięcej? Gdzie się nie obrócić Ukraińcy i Romowie, rdzennych Poznaniaków coraz mniej.

native
native

Wolę być mądrze zamkniętym, niż głupio otwartym.

Twardopałoff
Twardopałoff

Co 10 lat 30% mieszkańców się przeprowadza. Otwartość w Poznaniu jest niezbędna. Do Warszawy, Gdańska czy Krakowa ludzie lgną. Z Poznania się wynoszą, to chociaż zboczeńcy i imigranci przyjadą tu żyć.