Wręczenie nagrody R. Kapuścińskiego 2020 1 fot. UMWW

Poznań: Nagroda Ryszarda Kapuścińskiego przyznana

Marszałek Marek Woźniak podczas tradycyjnego noworocznego spotkania wręczył nagrodę imienia Ryszarda Kapuścińskiego jej tegorocznemu zdobywcy. A właściwie zdobywcom: po raz pierwszy w historii nagrody zostali zbiorowo docenieni pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium w Poznaniu.

Kandydaturę Pracowników i Wolontariuszy Hospicjum Palium w Poznaniu do Nagrody Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego zarekomendowała Marszałkowi Kapituła, w skład której wchodzą: prof. Waldemar Łazuga, prof. Anna Wolff-Powęska oraz Wojciech Nentwig i Anna Plenzler. Kandydatura ta została również zaakceptowana przez Alicję Kapuścińską oraz Rene Meisner, córkę Ryszarda Kapuścińskiego.

– Ten wieczór jest dla mnie okazją do refleksji na temat świata, Polski i Wielkopolski. Taka refleksja raz w roku jest konieczna, abyśmy zastanowili się nad tym, co wokół nas się zmienia się, co już za nami – powiedział Marszałek Marek Woźniak na początku przemówienia. Marszałek. odniósł się między innymi do projektu Strategii Rozwoju Wielkopolski 2020-2030, dokumentu, który – jak podkreślił – będzie budował naszą przyszłość.
– Wizja tej strategii, jak widzimy Wielkopolskę w roku 2030, brzmi: „Wielkopolska w 2030 roku to region przodujący w kraju, liczący się w Europie i szanujący jej uniwersalne wartości. Świadomy swego dziedzictwa przyrodniczego i cywilizacyjnego, spójny zrównoważony i dostępny terytorialnie. Otwarty na nowe idee i ludzi, silny nowoczesną gospodarką, aspiracjami i wiedzą swoich mieszkańców, zapewniający im bardzo dobre warunki życia, pracy i wypoczynku na całym obszarze województwa”. Mam nadzieję, że taka wizja dla Wielkopolski się państwu podoba – podsumował marszałek.

Marek Woźniak przedstawił również tegorocznego laureata Wielkopolskiej Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego – zespół pracowników i wolontariuszy Hospicjum Palium w Poznaniu, których reprezentowali Barbara Grochal – koordynatorka wolontariatu działającego na rzecz Hospicjum Palium, Elżbieta Tomaszewska – pielęgniarka oddziałowa Oddziału Opieki Paliatywnej Hospicjum Palium oraz jego ordynator dr hab. Maciej Sopata.

Po wręczeniu nagrody Rene Meisner, córka Ryszarda Kapuścińskiego odczytała list przygotowany wspólnie z matką Alicją Kapuścińską, adresowany do laureatów nagrody, a potem w ich imieniu głos zabrał dr Maciej Sopata.

Zespół Hospicjum Palium otrzymał nagrodę, jak wszyscy wcześniejsi laureaci, „za czynienie dobra”. W ich wykonaniu dobro to polega na działaniach związanych z leczeniem i uśmierzaniem bólu oraz na świadczeniu opieki i medycyny paliatywnej i hospicyjnej. Kapituła Nagrody podkreśliła przede wszystkim roztaczanie przez nich wieloaspektową opieką chorych, opartą na współczuciu dla nich i zrozumieniu ich potrzeb, zaznaczyła, że chronią ciepiącego i jego rodzinę.

Nie mniej ważna jest ich troska o godne traktowanie ludzi chorych i umierających, dzielenie się wiedzą oraz wspieranie w opiece nieuleczalnie chorych w ich domach i na oddziale szpitalnym. Pracownicy i wolontariusze Hospicjum Palium dbają o całe otoczenie dotyczące ludzi terminalnie chorych i ich rodzin, dlatego szkolą w zakresie medycyny paliatywnej studentów medycyny i pielęgniarstwa oraz wolontariuszy medycznych i środowiskowych. Stworzyli Wolontariat Motyli w szkołach Poznania i Wielkopolski i angażują wolontariuszy w
akcjach społecznych na rzecz Hospicjum Palium.

„Tak jak w twórczości Ryszarda Kapuścińskiego najważniejszy jest człowiek, którego należy wysłuchać i zrozumieć, tak w codziennej pracy personelu i wolontariuszy Hospicjum Palium najważniejszy jest pacjent. Pacjent, który jest tu podmiotem, a nie przedmiotem. Dlatego działania personelu tej placówki polegają nie tylko na farmakologicznym uśmierzaniu bólu, ale również na przygotowaniu pacjenta i jego rodziny do życia w obliczu śmierci i umierania” – napisali w uzasadnieniu swej rekomendacji członkowie Kapituły Nagrody.

Noworoczne przemówienie marszałek Woźniak zakończył fragmentami tekstów, jego zdaniem najtrafniej obejmujących refleksją współczesny świat i człowieka. Były to cytaty z eseju „Czuły narrator” Olgi Tokarczuk i orędzia papieża Franciszka pt. „Pokój jako droga nadziei: dialog, pojednanie i nawrócenie ekologiczne”, wygłoszonego przez niego z okazji 53. Światowego Dnia Pokoju.

Spotkanie zakończył koncert Nataszy Urbańskiej z zespołem.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest przez Marszałka Marka Woźniaka od 2007 roku. Wyróżnienie dedykowane jest osobom, a także instytucjom życia publicznego z kraju i z zagranicy podejmującym działania dla dobra społeczeństwa, wykraczające poza zwyczajowe standardy. Jej pierwszą laureatką była doktor Wanda Błeńska.

Do ustanowienia nagrody zainspirował nas – Wielkopolan – Ryszard Kapuściński, reportażysta, dziennikarz, publicysta, poeta i fotograf, który przebywając w 2006 roku w Poznaniu zauważył, że nie mamy nagrody wyróżniającej ludzi, którzy czynią dobro. Wśród laureatów są również: Profesor Anna Wolff- Powęska, Stefan Bratkowski, Solange i Krzysztof Olszewscy, Profesor Andrzej Kwilecki, Profesor Maciej Kurpisz,profesor Jacek Łuczak, Patrycja Malik, Katarzyna Białous i Agnieszka Labijak, Krystyna Łasowska oraz Dorota i Wojciech Pawłowscy, Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań, Leonard Szymański, wybitny działacz społeczny oraz podróżnik Maciej Pastwa.

UMWW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze