Poznań na weekend: taniec na ulicy, Nosowska i… czerwone korale

Czy chcecie pozostać w klimacie walentynek, czy wolicie bardziej poważne tematy – w ten weekend ani takich, ani takich nie zabraknie.

W piątek, 15 lutego o godzinie 17.00 w Kinie Pałacowym (ul. Św. Marcin 80/82) rozpoczyna się przegląd filmowy „Nieznane oblicza Japonii”. Widzowie kina Pałacowego będą mieli możliwość obejrzenia japońskich produkcji filmowych z okazji 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Pierwszym filmem będzie MAWARI KAGURA, reż. Endo Kano, Osawa Mirai, dokumentalny film o tradycyjnym, sakralnym widowisku z Tohoku, północnej części Japonii. Bilety 10 zł.

Również o 17.00 Teatr Wielki zaprasza na debatę „Kim byłby Faust bez Małgorzaty? O feminizmie w operze”. Prowadzenie: dr Agata Siwiak, udział wezmą: Agnieszka Drotkiewicz (pisarka), Karolina Sofulak (reżyserka) oraz Marek Weiss (reżyser).

O 18.00 Rezerwat Archeologiczny Genius Loci (ul. ks. I. Posadzego 3) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu „Geniusz Europy”. Tym razem rozmowa będzie poświęcona wpływowi kultury i nauki muzułmańskiej na średniowieczną Europę.

O 19.00 Dom Tramwajarza (ul. Słowackiego 19) proponuje koncert zespołu Żywiołak promujący ich piąty album pt. „Wendzki Sznyt”. Bilety 30 zł – 40 zł.

Natomiast o 20.00 zaprasza Peryskop (ul. Dominikańska 7) na Funk not Dead: DJ Kangur. Alternativa (ul. Św. Marcin 80/82) o tej samej godzinie proponuje Alternativa Night pres. Maanam. Bilety 10 zł. Natomiast PoemaCafe (ul. Langiewicza 2) proponuje koncert walentynkowy Agaty Amelii Wawrzyniak & Rafała Karasiewicza. W programie ponadczasowe polskie piosenki w nowych aranżacjach, m.in. piosenki 20.lecia międzywojennego i Agnieszki Osieckiej. Bilety 40 zł.

O 23.00 Tama (ul. Niezłomnych 2) zaprasza na imprezę Tylko Polskie Techno #5 x Plug.in x TAMA. Bilety przed północą: 20 zł, po północy 25 zł.

Sobotę, 16 lutego, warto zacząć niestandardowo na warsztatach „Biżuteria z rajstop ZERO WASTE” w Po-Dzielni (ul. Głogowska 27). Warsztaty rozpoczną się o 10.30, wstęp bezpłatny, ale trzeba się zapisać – wystarczy wysłać zgłoszenie na maila dokadokazuje@gmail.com.

O 13.00 w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu rozpocznie się spotkanie „Ikony designu – Picasso i pikasy”, poświęcone nowoczesnej myśli wzornictwa polskiego z lat 50. i 60. XX w. A co wspólnego z chodzieską, włocławską czy wałbrzyską ceramiką miał najwybitniejszy artysta XX wieku, twórca kubizmu Pablo Picasso? Prowadzenie: Michał Błaszczyński, wstęp wolny.

O 15.00 i o 17.00 Kino Pałacowe zaprasza na kolejny dzień spotkania z japońskim kinem. O 15.00 będzie to film OSHIN, reż. Shin Togashi, a o 17.00 JESZCZE RAZ (HIS MASTER’S VOICE) , reż. Hiroyuki Itaya.

Również o 15.00 seniorzy mają niepowtarzalną okazję, żeby zatańczyć z… samą Ewą Wycichowską. Taneczny coaching dla seniorów – „Tańczyć zawsze możesz” odbędzie się przy Drodze Dębińskiej 7, a odbywa się w ramach I Międzynarodowej Konferencji Naukowej Dance Connections, organizowanej przez Akademię Wychowania Fizycznego. Cena specjalna: 30zł.

O 17.00 w Auli Artis (ul. Kutrzeby 10) rozpocznie się Poznańska Gala Karnawałowa. Wystąpią między innymi Grażyna Brodzińska, Iwona Hossa, Adam Zdunikowski, a także Arkadiusz Anyszka. W koncercie zarówno repertuar klasyczny z jego wielkimi przebojami, jak również utwory musicalowe, a także standardy scen światowych, m.in. z repertuaru Edith Piaf i Barbary Streisand.

O 19.00 w PoemaCafe rozpocznie się wieczór piosenki francuskiej z Izabellą Tarasiuk-Andrzejewską. Bilety 40 zł. A o 19.30 w CK Zamek (ul. Św. Marcin 80/82) zagra Warszawska Orkiestra Sentymentalna. To zespół przenoszący słuchaczy do czasów, w których królowały przeboje Adama Astona, Henryka Warsa czy Jerzego Petersburskiego. Grupa kontynuuje tradycję rewiowych wykonań utworów tanecznych i sentymentalnych zachowując przy tym ich naturalny i ponadczasowy czar. Bilety 35 zł – 40 zł.

Pawilon (ul. Ewangelicka 1) zaprasza o 20.00 na koncert #313 BNNT, Patrick Higgins, Ostrowski. Bilety 30 zł – 40 zł. O tej samej godzinie w Pan Gar (ul. Słowackiego 19/21) wystąpi zespół SZA!. A o 20.30 w Dragonie (ul. Zamkowa 3) będzie można usłyszeć Ufki Bobowski Duo – muzykę Rumelii i Anatolii. Zagrają Fatih Ermete – oud, lutnia ze Stambułu oraz Borys Słowikowski – bębny obręczowe.

Niedzielę, 17 lutego, warto zacząć w kinie. kino Pałacowe proponuje trzeci dzień przeglądu filmów japońskich. O 12.00 rozpocznie się CZARNY KOT RUDOLF (RUDOLF THE BLACK CAT), reż. Kunihiko Yuyama, Motonori Sakakibara, a o 16.00 KOCI SAMURAJ (SAMURAI CAT), reż. Yamaguchi Yoshitaka.

Również o 12.00 w Muzeum Etnograficznym (ul. Grobla 25) rozpocznie się drugie z cyklu spotkanie „Biżuteria świata” zatytułowane „Czerwone niczym wino. Korale w polskiej biżuterii ludowej”. Na polskiej wsi uważano, że noszenie korali zapobiega chorobom, szczególnie gardła, krtani i płuc. Piękne sznury korali były też wyrazem statusu społecznego, zamożności, miały znaczenie magiczne, ale można o nich powiedzieć o wiele, wiele więcej… Bilety 1 zł – 7 zł.

O 13.00 na Przystanku Bałtyk (Roosevelta 22) rozpocznie się akcja Nazywam się Miliard – One Billion Rising. Uczestnicy akcji tańcem zaprotestują przeciwko przemocy wobec kobiet, jak to robią od 7 lat w Poznaniu z okazji walentynek.

O 18.00 warto być w Auli UAM na koncercie walentynkowym z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.W pierwszej części koncertu wystąpi wybitna, utalentowana polska skrzypaczka Ewelina Nowicka. Druga części koncertu, to już świat argentyńskiego tanga Astora Piazzolli w wykonaniu Wiesława Prządki, należącego do grona najwybitniejszych akordeonistów i bandoneonistów w Polsce.
Orkiestrę poprowadzi Anna Duczmal-Mróz.

O 19.00 warto być w Tamie, gdzie wystąpi Nosowska/na tłusto i basta. Bilety 99 zł. Natomiast o 20.00 w Meskalinie (Stary Rynek 6) rozpocznie się wystawa fotografii pt. „Nie deptać mchu, czyli Islandia dla początkujących” autorstwa Justyny Stachowskiej/Gato Studio. To pamiętnik małej podróży po kraju wielkim duchem. To też opowieść o południu na północy, przedstawiona w trzech rozdziałach.

el, fot. CK Zamek

Podziel się: