Poznań na weekend: Pablopavo, Krzysztof Kiljański i… gołębie

Weekend w Poznaniu nigdy nie bywa nudny – trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Jednak ten nadchodzący weekend różnorodnością naprawdę mocno zaskakuje. Warto sprawdzić, co mamy w ofercie!

Piątek, 25 stycznia, to pierwszy dzień XXXVI Olimpiady Gołębi Pocztowych i Targów Gołębi Pocztowych na MTP. Jeśli więc ktoś tu jest fanem naszych skrzydlatych braci mniejszych – musi się tam wybrać w ciągu tych trzech dni. Będą spotkania z hodowcami, sprzęt i karmy oraz oczywiście prezentacje najpiękniejszych okazów.

Miłośnicy muzyki, zwłaszcza tej mniej znanej, powinni o 17.00 wybrać się na Morasko, do Instytutu Muzykologii UAM (ul. Umultowska 89D), w którym odbędzie się spotkanie z Bhāi Baldeepem Singhiem. To muzyk, wykładowca, przedstawiciel najstarszej perkusyjnej tradycji Pendżabu. Wystąpienie w języku angielskim przeplatane muzyką wykonywaną na żywo.

O godzinie 18.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Lubonia (pl. Bojanowskiego 2) rozpocznie się spotkanie z Pawłem Andersem „Śladami Powstania Styczniowego”. Organizatorem spotkania jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia. Natomiast w Poznaniu o tej samej porze w Łazędze Poznańskiej (Święty Marcin 75) rozpocznie się projekcja filmów 16 mm zatytułowana „Artystki i Artyści”. Pokaz filmów jest bezpłatny i ma charakter edukacyjny.

Również o 18.00 w Muzeum Sztuk Użytkowych rozpocznie się kolejne spotkanie z cyklu „Medytacje w muzeum”. Punktem wyjścia do medytacji będą tym razem chińskie czarki naprawiane metodą kintsugi, a hasłem przewodnim stanie się dla nas akceptacja. Po wysłuchaniu krótkiej historii przejdziemy do półgodzinnej medytacji.

O godzinie 19.00 CK Zamek zaprasza na „Wspomnienia wspomnień” – wystawę Bettiny Bereś. Wystawa podsumowuje rezydencję Bettiny Bereś w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Będzie ją można oglądać do 3 marca w Sali Wystaw.

O 19.00 w Teatrze Ósmego Dnia będzie można zobaczyć spektakl „Zrobie co zechce” Teatru Porywacze Ciał. Bilety 20 zł – 25 zł. O tej samej godzinie w Klubie U Bazyla (ul. Norwida 18A) rozpocznie się koncert TEDE Poznań NOJI tour. Bilety 35 zł – 40 zł.

O 20.00 Meskalina zaprasza na „In The Needle Of The Night”, czyli muzyczne propozycje rezydentów. Muzykę, jakiej nie usłyszycie w komercyjnych stacjach, rezydenci będa też serwować w sobotę o tej samej porze. O tej samej godzinie w Galerii Tak (ul. Mielżyńskiego 27/29) rozpocznie się wernisaż wystawy Daniela Johnstona i Mikołaja Tkacza – Hɪ, ʜᴏᴡ ᴀʀᴇ ʏᴏᴜ. Wystawa potrwa do 15 lutego.

TROPS Akademickie Centrum Kultury (ul. Św. Rocha 9) proponuje o 20.00 Karnawałowe Salsa Party, a w Dragonie (Zamkowa 3) rozpocznie się koncert projektu Kirszenbaum Dragon Social Club. Blue Note (ul. Kościuszki 79) – również o 20.00 – zaprasza na „I’M OK K-pop Party in Poznań”, a Alternativa Club (ul. Św. Marcin 80/82) proponuje Alternativa Night pres. The Cure & The Smiths. Peryskop (Dominikańska 7) o 20.00 zaprasza na Rock it Out – Mazursky gra, a CK Zamek – na koncert Pablopavo i Ludziki.

O 21.00 Klub Kosmos Poznań (Święty Marcin 24) zaprasza na taneczną imprezę Retro Brzmienia / 80′ 90′ 00′. Cuba Libre (Wrocławska 21) zaprasza na El Carnaval, a Próżność (Al. Niepodległości 8a) zaprasza na Szampan Disco – Weikum / GiGi / Pequeño / The Saint. Bilety · 20 zł. O 21.30 warto zajrzeć do The Dubliner Irish Pub (Święty Marcin 80/82) na koncert Old School Rockers.

Sobotę, 26 stycznia, warto zacząć na otwarciu wystawy w Ratuszu „100 lat Ułanów Poznańskich”. Wystawa zostanie otwarta o 12.00, a zaprasza na nią Towarzystwo b. Żołnierzy i Przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich. O 14.00 natomiast warto być na Bogdance (Północna 9) – rozpocznie się tam Silent LODOdisco.

O 19.00 w Teatrze Ósmego Dnia Teatr Porywacze Ciał przedstawi spektakl „Niech ktoś mnie chce”. Klub Pod Minogą proponuje koncert No Gravity Shoes & Dyson Sphere, a Dom Tramwajarza – koncert JazzBlaster. W PoemaCafe (ul. Langiewicza 2) natomiast będzie można o tej godzinie posłuchać Piotra Kuźniaka w karnawałowym wydaniu, a w Klubie U Bazyla wystąpi Żabson. CK Zamek również o 19.00 proponuje koncert Raczkowski/Kostka Duo – koncert JazZamek #19. Bilety: 25 zł – 35 zł.

O 20.00 warto być w Blue Note, gdzie rozpocznie się koncert Hot Swing & Krzysztof Kiljański plus swingowa potańcówka. Alternativa Club proponuje o tej samej porze Alternativa Night pres. Thrashing Madness. O 21.00 Klub Kosmos Poznań zaprasza na imprezę taneczną pod wodzą DJ Martinesa, a Próżność proponuje Blask #4: WEISS (Dirtybird/Toolroom). Klub Coraz Lepiej Poznań (Wrocławska 23) proponuje Calvin Shock Count Down #2, a Tama (ul. Niezłomnych 2) zaprasza no 23.00 na Breslau Techno showcase.

W niedzielę, 27 stycznia, już od godziny 10.00 zaprasza Palmiarnia Poznańska na Pokaz Kotów Rasowych. Klub Felis Posnania ma przyjemność zaprosić na kolejny pokaz kocich piękności.

O 11.45 w Parafii Błogosławionej Poznańskiej Piątki (ul. Błogosławionej Poznańskiej Piątki 2) rozpocznie się Kolędowanie z Japonią w tle, czyli kolędy po japońsku.

O 12.00 rozpocznie się akcja „Spucnij z nami obiad vol. 13 dla schronu” w schronie przy ul. k. Tymienieckiego. Akcja potrwa do 16.00.

O 13.20 w Farze Poznańskiej rozpocznie się koncert kolęd MOST 2019 w wykonaniu Miłej Orkiestry Smyczkowych Transformacji i Mirona Stielera. Wstęp wolny. Natomiast o 16.00 będzie można posłuchać kolęd raz jeszcze w wykonaniu Międzypokoleniowego Chóru Teatru Polskiego. Koncert odbędzie się w Malarni Teatru Polskiego.

O 17.00 kino Muza zaprasza do Sceny na Piętrze (ul. Masztalarska) na przedpremierowy pokaz filmu „Green Book”. Film zdobył 3 Złote Globy i 5 nominacji do Oscarów. Polska premiera filmu odbędzie się 8 lutego. Bilety 12 zł – 18 zł. Również o 17.00 rozpoczną się Kosmiczne Fajfy Fąfer & Grzesiu w Klubie Kosmos Poznań.

Miasteczko Poznań i Łazęga poznańska z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszają od 17.00 na obchody święta.

Program:
godz. 17.00
Zapalanie światła w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przed budynkiem synagogi przy ulicy Stawnej, pod tablicą upamiętniającą Ofiary Holokaustu.
godz. 18.00
pokaz filmu „Na ringu życia”, reż. Uri Borreda, Izrael 2016 (60 min., napisy pl)
godz. 19.10
pokaz filmu „Echa ze strychu”, reż. Debbie Goldstein, USA/Polska 2015 (35 min, napisy pl)
Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75

Klub u Bazyla zaprasza o 18.00 na koncert Antigama, Impostor, Outbred, Mismatched. Natomiast o 19.00 w kościele pw. Imienia Maryi (ul. Santocka 15) rozpocznie się 58 Koncert Noworoczny – Daniel Strządała – organy. Program wieczoru wypełnią transkrypcje na organy, improwizacje i kompozycje twórców takich jak R. Purvis, W. A. Mozart, J. Strauss. Również o 19.00 w Blue Note rozpocznie się Celtic fusion with pipes connection – wieczór szkocki Roberta Burnsa, a CK Zamek zaprasza na kolejny koncert z cyklu Scena Republiki Rytmu – najpiękniejsze utwory wykonawców i twórców, którzy odeszli w ciągu ostatnich kilku lat. Na scenie wystąpią najzdolniejsi uczniowie, a towarzyszyć im będą ich nauczyciele. Cena biletów: 30/35 zł.

el