Poznań na weekend: koncerty i Orszak Trzech Króli

Po Bożym Narodzeniu i Nowym Roku życie kulturalne w Poznaniu wraca do normy. Na co warto się wybrać w ten weekend?

W piątek, 4 stycznia, na pewno warto się wybrać do Muzeum Narodowego na oprowadzanie po wystawie Józefa Brandta. Spotkanie rozpocznie się o 19.00, a oprowadzać będzie Katarzyna Grabowska.

Również o 19.00 Teatr Wielki proponuje Koncert noworoczny. W programie utwory Leonarda Bernsteina, Roberto Molinellego, Luthera Hendersona, Astora Piazzoli, Harry’ego Jamesa, Mieczysława Weinberga, Vincenzo di Chiary, Agustína Lary, Gioacchino Rossiniego, Imre Kalmana, Franza Lehara i Johanna Straussa. Koncert zostanie powtórzony 5 stycznia o godzinie 19.00 i 6 stycznia o 18.00.

O 20.00 w Blue Note (Kościuszki 79) rozpocznie się Kinior Reggae Sound, bardzo osobista wyprawa Włodzimierza Kiniorskiego do muzycznego świata Tadeusza Nalepy i pięknych rockowych wierszy Bogdana Loebla oraz legendarnej spółki autorskiej zespołu Breakout. Wystąpią: Włodzimierz Kiniorski (Izrael) – śpiew, saksofony, gitara elektryczna, Sylwia Nagrodkiewicz – śpiew, Roman Wojciechowski – śpiew, Andrzej Urny (Perfect) – gitara elektryczna, Mieczysław Jurecki (Budka Suflera) – gitara basowa, Tomasz Zeliszewski (Budka Suflera) – perkusja. Bilety: 35 i 45 zł. Również o 20.00 Peryskop (Dominikańska 7) zaprasza na Funk it Out • Mazursky gra. To będzie prawdziwa bomba taneczna: Stevie Wonder, Marvin Gaye, Kool & The Gang oraz Earth, Wind & Fire.

W sobotę, 5 stycznia, Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski zaprasza poznaniaków na Piknik Lotniczy na placu Wolności z okazji 100-lecia zdobycia Stacji Lotniczej Ławica. Piknik rozpocznie się o godzinie 10.00 mszą święta w Farze Poznańskiej. Wśród atrakcji będzie pokaz sprzętu wojskowego, uroczyste wręczenie sztandaru Mobilnej Jednostce Dowodzenia Operacjami Powietrznymi oraz rekonstrukcja zdobycia Ławicy (plac Wolności), która rozpocznie się o 13.15.

W samo południe Muzeum Etnograficzne (Grobla 25) zaprasza na spotkanie „Szopki Małe, Duże i Wielkie”. Rozpocznie się ono na wystawie „Żłóbek Wielkopolski 2018”, a po niej obejrzeniu uczestnicy przejdą do pobliskiego kościoła franciszkanów przy placu Bernardyńskim, gdzie znajduje się jeden z największych w Europie żłóbków. O tradycjach budowania szopek opowie o. Dobiesław Nieradzik z Klasztoru Franciszkanów. Wstęp bezpłatny.

Również o 12.00 Stacja Lotnicza Ławica zaprasza na piknik historyczny z okazji 100 lecia zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich. Piknik odbędzie się przy ulicy Bukowskiej 285 (stary port, przy pomniku powstańców). W czasie pikniku prezentować się będą grupy rekonstrukcji historycznej, odbędzie się także inscenizacja zdobycia lotniska.

PoemaCafe (Langiewicza 2) o 18.30 proponuje Koncert Noworoczny Izabelli Tarasiuk & Gentle Swing, podczas którego goście usłyszą standardy jazzowe i świąteczne evergreeny. Bilety 45 zł.

Blue Note natomiast o 20.00 zaprasza na kolejny występ z cyklu podwójnych koncertów! Tym razem na scenie wystąpią zespoły Part of the Kitchen oraz Sza! Bilety: 30 zł. O tej samej godzinie Peryskop proponuje Piotra de la Cosmę, czyli pierwszy w nowym roku balecik do Pery.

O 20.30 w kinie Muza (Scena na Piętrze) rozpocznie się pokaz przedpremierowy filmu „Green book”, który zdobył 5 nominacji do Złotych Globów i jest jednym z faworytów wyścigu po Oscarowe statuetki. To prawdziwa historia niewiarygodnej przyjaźni, w a rolach głównych wystąpią Viggo Mortensen i Mahershal Ali. Polska premiera filmu zaplanowana jest na 15 lutego 2019 roku. Bilety: 12 zł – 18 zł.

W niedzielę, 6 stycznia, nie można przegapić Orszaku Trzech Króli, który po raz dziewiąty przejdzie przez Poznań. Impreza rozpoczyna się o 11.00 na placu Wolności – wtedy wolontariusze rozpoczną rozdawanie koron i śpiewników. Sam orszak wyruszy o 12.00, a po nim, o 13.45 rozpocznie się msza św. w Poznańskiej Farze.

Teatr Muzyczny zaprasza o 15.00 i 18.00 na spektakl Champions of Illusion. To międzynarodowa grupa iluzjonistów zrzeszająca kilkudziesięciu artystów z całego świata. Każdy iluzjonista czymś innym zachwyca publiczność. Bilety 100 i 120 zł.

O 16.00 w kościele pw. św. Rocha przy ul. Kórnickiej będzie można posłuchać kolęd w wykonaniu zespołu Affabre Concinui. Wstęp wolny. Natomiast o 18.00 w Filharmonii Poznańskiej rozpocznie się koncert „Czardasz kontra walc”. Poznańska orkiestra Sinfonietta Polonia, organizator i gospodarz koncertu, zaprosiła do współpracy najlepszy cygański zespół z Budapesztu „Lajos Sárközi jr. and his Orchestra”.

O 19.00 zaprasza Blue Note na Nordic Jazz Project – taki tytuł nosi najnowszy projekt Jarosława Kostki, którego owocem jest płyta „Nordic Sounds”. Wystąpią Jarek Kostka — fortepian, Jan Adamczewski — saksofon, Piotr Wiśniewski — kontrabas, Waldemar Franczyk — perkusja. Bilety: 30 zł.

el, fot. Orszak Trzech Króli

Podziel się: