Poznań: Na ulicach miasta pojawiły się elektryczne autobusy

W ramach testów przeprowadzanych wspólnie z EvoBus Polska Sp. z o.o., dwie poznańskie linie autobusowe będą obsługiwane przez elektryczne autobusy.

Elektryczne autobusy eCitaro będą obsługiwały linie 163 i 190. – Dominującym trendem w dzisiejszej motoryzacji jest elektromobilność jako odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie powietrza – tłumaczy Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK. – Co prawda od dawna kupujemy autobusy o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin ale chcemy być w zgodzie z obowiązującymi trendami. Kupiliśmy już 21 elektrycznych autobusów marki Solaris, które dotrą do nas niebawem, ale uważnie przyglądamy się temu co dzieje się w branży, bo jesteśmy otwarci na nowe technologie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak eCitaro sprawdza się w naszych warunkach eksploatacyjnych.

Testowany autobus ma 82 miejsca dla pasażerów, ładowarki USB, systemy bezpieczeństwa ESP,ASR i Asystent hamowania BAS oraz układ rekuperacji .Magazyn energii stanowią w nim baterie NMC o pojemności 243 kWh, firmy AKASOL, z układem chłodzenia; Zastosowano w eCitaro ładowanie typu plug-in. System sterowania klimatyzacją i ogrzewaniem pracuje w trybie w pełni zautomatyzowanym,, całość zarządzana jest przez „inteligentny thermomanagement”;

– Nasz autobus przeszedł wielomiesięczne testy związane z zarządzeniem termiką i zużyciem energii w najbardziej surowych warunkach klimatycznych, od Hiszpanii po Finlandię gdzie temperatury osiągały skrajne wartości – dodał Alexander Skrzypczak, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie EvoBus Polska. – Temperatura komfortu w przestrzeni pasażerskiej dobierana jest przez algorytm w zależności od temperatury zewnętrznej, a siła nadmuchu powietrza dostosowana jest do liczby pasażerów i stanu załadowania autobusu.

mat. pras. / SS

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze