sadzenie lasu fot. J. Jaśkowiak FB

Poznań: Na terenie niedoszłego pola golfowego będzie las. “Dziś posadziliśmy pierwsze drzewka”

Dziś rozpoczęło się sadzenie drzew na terenie dawnej szkółki leśnej, która miała być polem golfowym. Dzięki determinacji mieszkańców i osiedlowych radnych pola nie będzie – będzie za to las.

“Dziś posadziliśmy pierwsze drzewka” – poinformował prezydent Jacek Jaśkowiak na swoim profilu na FB. Prezydent wziął udział w akcji sadząc drzewka razem z mieszkańcami. – “Łącznie na obszarze 55 ha w Krzyżownikach będzie ich rosło około 270 tys.! To ważne, konkretne działanie na rzecz czystszego powietrza i poprawy warunków klimatycznych w mieście. Korzyści z niego będą nieocenione, a odczują je przede wszystkim najmłodsi, m.in ci, którzy dziś te drzewa z nami sadzili. Ale to także ochrona naszego dziedzictwa, jakim są poznańskie kliny zieleni. Cieszę się, że wraz z mieszkańcami, radnymi miejskimi i osiedlowymi wykorzystujemy szansę, by za racjonalne pieniądze zwiększać powierzchnię lasów w naszym mieście, dając poznaniakom szansę na życie w lepszym klimacie”.

Decyzję o zalesieniu działek pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską w Krzyżownikach prezydent Jacek Jaśkowiak podjął w lipcu 2019 r. Już w październiku 2020 r. zabezpieczono cały teren i udostępniono go mieszkańcom (m.in. zlikwidowano elementy zagrażające bezpieczeństwu i przygotowano ścieżki dla pieszych). Z sadzeniem drzew trzeba było jednak poczekać na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu – bo w planie było pole golfowe.

Cały teren ma powierzchnię około 60 ha, z czego ponad połowa (32 ha), jest już porośnięta drzewami, ale ich zagęszczenie w tym miejscu jest bardzo nieregularne. Dlatego będą tu prowadzone dodatkowe nasadzenia. Pozostały obszar, na którym drzew nie ma, o powierzchni 23 hektarów, zostanie zalesiony od podstaw.

W listopadzie nasadzenia będą prowadzone na pierwszych 5 hektarach. Na początek zasadzonych będzie 27 900 sztuk rodzimych sadzonek drzew liściastych. Ze względu na warunki siedliskowe będą to przede wszystkim dęby i lipy drobnolistne z domieszką buków, klonów i brzóz. Sadzenie drzew odbywa się przy współudziale partnerów – firm Reforest’Action i Green-Up.

Zgodnie z uchwalonym we wtorek planem zagospodarowania przestrzennego teren pomiędzy ulicami Słupską, Polanowską i Białoborską będzie pełnił funkcję rekreacyjną i edukacyjną. W sąsiedztwie terenów leśnych będzie można korzystać z urządzeń służących rekreacji, powstanie też ścieżka dendrologiczna.

Zakład Lasów Poznańskich rozpoczął już także poszukiwania potencjalnych inwestorów, zainteresowanych zagospodarowaniem nieużytkowanych budowli, znajdujących się na terenie byłej szkółki roślin.

Docelowo powierzchnia leśna będzie wynosić 55 ha, co przekłada się na około 270 tys. drzew.

Źródło: UMP

2.3 3 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze