wtorek, 5 grudnia, 2023

Poznań: Na Starym Rynku znów zmiany. Przyjechały wielkie rury z Turcji

Mają średnicę aż metrów i przyjechały z Turcji w odcinkach o długości 3 metrów. Teraz trwa ich montaż, bo z takich właśnie rur zostanie zbudowany zbiornik retencyjny przy Wadze Miejskiej. Są trwałe, z włókna szklanego, i będą służyć poznaniakom całe lata, jak zapewnia spółka PIM.

– Inwestycja na Starym Rynku to nie tylko nowa nawierzchnia, ale też przebudowa bardzo ważnej infrastruktury podziemnej – mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji. – Te duże elementy stworzą docelowo jeszcze większą konstrukcję pod ziemią. Transportowane rury zostaną ze sobą połączone i stworzą odcinek dwóch rurociągów o długości 30 metrów każdy. Zbiornik retencyjny jest częścią nowej sieci kanalizacji deszczowej, jego zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych.

Zbiornik przy Wadze Miejskiej znajdzie się na głębokości około sześciu metrów, ale ze względu na warunki gruntowe wykop jest zabezpieczony specjalną palisadą z pali żelbetowych na głębokość około 18 metrów. Rury zostały wyprodukowane w technologii ciągłego nawijania m.in. włókien szklanych przesyconych żywicą na rotującą matrycę. Wytrzymała konstrukcja przez lata będzie służyć mieszkańcom Poznania, jak zapewnia PIM.

“Planowana pojemność zbiornika to 424 metry sześcienne” – informuje PIM. – “Będzie on wyposażony w cztery zejścia, które umożliwią prawidłową eksploatację i utrzymanie w należytym stanie technicznym. Powstaje on w głębokim wykopie w pobliżu budynku Wagi Miejskiej, w miejscu pozostałości po fundamentach tzw. Nowego Ratusza. Większość ruin została już przebadana przez archeologów, sprawdzą oni jeszcze nowo odkryte małych rozmiarów podziemne pomieszczenie, zlokalizowane pod posadzką piwnicy, którego ówczesne przeznaczenie nie jest jeszcze określone”.

Na Starym Rynku powstanie drugi duży zbiornik retencyjny, na jego wschodniej stronie, przed domkami budniczymi, a dwa kolejne, ale już mniejsze zbiorniki będą zbierać deszczówkę służącą do podlewania rynkowej zieleni.

Wreszcie też zostanie rozdzielona sieć kanalizacyjna – obecnie Stary Rynek ma kanalizację ogólnospławną, ale dzięki tej inwestycji zostanie opna podzielona na sanitarną i deszczową. To pozwoli na odciążenie zlewni płyty Starego Rynku i zabezpieczy przed zalewaniem i podtopieniami pobliskich kamienic podczas gwałtownych opadów. Zadaniem obu zbiorników będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych, które następnie zostaną odprowadzone do istniejącej sieci kanalizacyjnej pod skrzyżowaniem ul. Wielkiej i ul. Ślusarskiej.

 

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Na Starym Rynku znów zmiany. Przyjechały wielkie rury z Turcji