Poznań: Na Stary Rynek wjeżdżają kolejne wielkie rury

Stary Rynek, rury fot. PIM

W nocy z 7 na 8 sierpnia na Stary Rynek dotrze kolejna partia wielkich rur z Turcji, potrzebnych do budowy zbiornika retencyjnego przed domkami budniczymi i ratuszem. Będą jeszcze większe niż te, które dotarły w lipcu.

„Średnica rur o wytrzymałej konstrukcji, wykorzystywanych przy budowie tego zbiornika, wynosi niemal 4 metry” – informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – „Z uwagi na ponadgabarytowe rozmiary ich transport może odbywać się wyłącznie nocą. Dlatego na Stary Rynek trafią w poniedziałek, po godz. 2 w nocy. Przewożące je samochody wjadą na rynek ulicą Paderewskiego. Około godz. 5 rano dźwig rozładuje je i złoży w południowej części płyty. Wykonawca robót deklaruje, że dołoży wszelkich starań, by hałas przy rozładunku był jak najmniejszy i przeprasza za niedogodności z nim związane”.

Przypomnijmy, ze pod powierzchnią Starego Rynku znajdą się dwa duże zbiorniki retencyjne: przed domkami budniczymi i przy Wadze Miejskiej, a także trzy mniejsze. Ich zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych, które potem będą wykorzystywane do podlewania zieleni.

Przy okazji w ramach trwającej inwestycji zostanie rozdzielona kanalizacja ogólnospławna, bo taka działa w rejonie Starego Rynku, na sanitarną i deszczową. Pozwoli to odciążyć zlewnię płyty rynku i zabezpieczy pobliskie kamienice przed zalewaniem oraz podtopieniami podczas gwałtownych opadów.

Podziel się: