Poznań: Na Starołęce znów remont. Zamiast tramwajów autobusy

ulica Starołęcka fot. ZTM

30 kwietnia rozpocznie się remont przejazdu tramwajowego między przystankami Rondo Starołęka i Starołęka Mała. Prace potrwają do 3 maja i w tym czasie na tej trasie będzie kursował autobus “za tramwaj”.

Niespełna rok temu, bo w minione wakacje, mieszkańcy Starołęki musieli radzić sobie z brakiem wiaduktu w ciągu ulicy Golężyckiej, zostali też na kilka miesięcy pozbawieni komunikacji tramwajowej ze względu na konieczny remont pętli. Przy okazji MPK przebudowało też stację trakcyjną, a Aquanet wymienił kolektor. We wrześniu tramwaje wróciły na swoje trasy – i okazuje się, że po ośmiu miesiącach potrzebny jest kolejny remont, który wyłączy tramwaje mieszkańcom Starołęki.

Co prawda tylko na czas weekendu majowego i remontowany będzie przejazd tramwajowy na ulicy Starołęckiej pomiędzy przystankami Rondo Starołęka i Starołęka Mała, który w ubiegłym roku nie był remontowany. Ale to i tak spore utrudnienie dla mieszkańców dzielnicy, która, delikatnie mówiąc, nie należy do najlepiej skomunikowanych, a korki należą do najbardziej uciążliwych. “Czy nie można tego było zrobić za jednym razem i zapewnić choć kilka lat bez remontów?” – pytają mieszkańcy.

Jak wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego – nie można było.
“Prace te nie były prowadzone w roku ubiegłym podczas wakacyjnego wyłączenia ruchu tramwajowego, ponieważ punktowo wywołują także utrudnienie dla pojazdów jadących ul. Starołęcką” – informuje ZTM. – “Ulica ta była wówczas szczególnie mocno obciążona ruchem z uwagi na pozostałe prace prowadzone w tym rejonie miasta (m.in. remont wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej)”.

W związku z tym od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja od ronda Starołęka do pętli Starołęka PKM nie będą kursowały tramwaje. Komunikację na wyłączonym odcinku zapewni autobus T4 “za tramwaj”. Linie nr 4 i 9 zostaną skierowane do pętli Unii Lubelskiej, a zawieszone linie nr 12 i 17 zastąpi linia nr 97.

Linia T4

STAROŁĘKA – Starołęcka – Zamenhofa – RONDO STAROŁĘKA

Częstotliwość kursowania co 10 minut, w dni świąteczne do godz. 11:00 co 15 minut, godziny funkcjonowania linii od 5:00 do 23:00.

Tramwajowe linie nr 4 i 9 będą miały zmienione trasy, na obu tramwaje z ulicy Zamenhofa pojadą ulicami Hetmańską i Unii Lubelskiej do pętli Unii Lubelskiej.

Linia nr 4

POŁABSKA – Murawa – Winogrady – Pułaskiego – Fredry – pl. Ratajskiego – pl. Wielkopolski – Małe Garbary – Wyszyńskiego – Jana Pawła II – – Zamenhofa – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ

Linia nr 9

PIĄTKOWSKA – Witosa – os. Winiary – Winiarska – Wołyńska – Małopolska – al. Wielkopolska – Pułaskiego – Roosevelta – Matyi – Wierzbięcice – Górna Wilda – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Lewandowskiej – pl. Bernardyński – Mostowa – Kórnicka – Jana Pawła II – Zamenhofa – Hetmańska – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ

Tramwajowe linie nr 12 i 17 zostaną zawieszone, zastąpi je linia nr 97.

Linie nr 12 i 17 – zawieszone

Linia nr 97

OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Głogowska – Matyi – Królowej Jadwigi – Krzywoustego – Zamenhofa – Hetmańska – Żegrze – Chartowo – Trasa Kórnicka – Jana Pawła II – Wyszyńskiego – Estkowskiego – Małe Garbary – pl. Wielkopolski – pl. Ratajskiego – Fredry – Dąbrowskiego – OGRODY

Podziel się: