zadaszenie hali targowej Rynku Łazarskiego fot. UMP
Spółka Skanska rozpoczęła wznoszenie nad przyszłym targowiskiem okrągły, unikatowy dach z innowacyjnej folii ETFE, w którym zostanie zamontowana jedna z największych na świecie jednokomorowych poduszek.

Poznański dach będzie składać się z dwóch jednokomorowych poduszek: dużej (1744 m kw.) i małej (492 m kw.). Ich montaż wymaga specjalnej technologii. Na ważącej 135 ton i wzniesionej jeszcze w ubiegłym roku stalowej konstrukcji, która składa się z 26 słupów i 3 ringów: wewnętrznego, który nie będzie zadaszony, oraz środkowego i zewnętrznego jest już zamontowana mała poduszka, pomiędzy ringiem wewnętrznym i środkowym. Montaż dużej, jednej z największych na świecie, właśnie się rozpoczyna i potrwa około 3 tygodni. Ostatecznie obie poduszki – mała i duża – zostaną połączone w jedną całość i będą zasilane powietrzem przez trzy agregaty.

– Nowoczesny dach zdecydowanie poprawi komfort pracy kupców i ich klientów – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Sam pamiętam, jak wyglądało robienie zakupów na Rynku Łazarskim podczas deszczu, dlatego przy przebudowie wykorzystaliśmy najnowocześniejszą technologię i możemy być pewni, że woda nie będzie kapać nikomu na głowę.

Folia ETFE zastosowana w zadaszeniu Rynku Łazarskiego ma grubość 300 mikrometrów i jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego na bazie fluoru (etylentetrafluoroetylen). Materiał ten jest  przezroczysty, lekki – kilkadziesiąt razy lżejszy od szkła – elastyczny, ma wysoką wytrzymałość, jest niepalny i nadaje się do recyklingu. Folia jest odporna na surowe warunki chemiczne, promieniowanie UV oraz ekstremalne zmiany temperatury nie niszczy się pod wpływem zanieczyszczeń środowiska, a pod wpływem deszczu lub śniegu sama się oczyszcza.

Na dolnej części folii zostały nadrukowane szare kropki, żeby nieco zaciemnić przestrzeń poniżej i zapewnić efekt chłodzenia. Dzięki nim w gorący dzień i przy dużym nasłonecznieniu klienci będą mogli w komfortowych warunkach robić zakupy, a owoce i warzywa dłużej zachowają świeżość.

Poduszki są montowane ręcznie przez zespół wysoko wykwalifikowanych wspinaczy przemysłowych. Przy montażu górnej warstwy wspinacze pracują z podnośników nożycowych, a w niektórych przypadkach są podwieszeni na linie albo asekurowani za pomocą lin do konstrukcji. Zapakowany panel membrany, złożony w paczkę o wymiarach 2 na 3 m, jest transportowany na górę, podwieszany na przygotowanej platformie roboczej i dopiero tam rozpakowywany. Następnie wspinacze rozkładają membranę, rozciągają ją po konstrukcji stalowej, właściwie pozycjonują i montują z pomocą profili aluminiowych. W przypadku dolnej warstwy panel membrany jest rozkładany na wykładzinie ochronnej, a następnie przy pomocy lin i bloczków wciągany na odpowiednią wysokość oraz montowany do konstrukcji przy pomocy profili aluminiowych.

– Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu jest doskonałym przykładem na to, że w dobie światowej pandemii, przy zachowaniu restrykcyjnych ograniczeń wynikających zarówno z samej epidemii, jak i przepisów zamówień publicznych, można z korzyścią dla społeczeństwa i zgodnie z założeniami realizować pełną wyzwań budowę w centrum miasta – mówi Piotr Subczak, dyrektor obszaru Budownictwa Inżynieryjnego Wrocław-Poznań, budowlana spółka Skanska. – Dzięki partnerskiej współpracy z miastem, które profesjonalnie zarządza inwestycją, wspólnie podejmujemy trafne decyzje i jesteśmy w stanie odpowiednio szybko reagować.

Projekt o wartości 43 mln zł rozpoczął się w lutym 2020 r. a zakończenie prac planowane jest na sierpień 2021 r. Od połowy maja pod gotowym zadaszeniem generalny wykonawca wybuduje pawilony handlowe, wyposaży je w stoły, położy nową nawierzchnię a także nasadzi kolejne drzewa i krzewy. Przenoszenie kupców do nowego miejsca i otwarcie placu zaplanowane jest na jesień. Inwestorem jest Urząd Miasta Poznania.

UMP