Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Na Rynku Łazarskim montują dach!

W czwartek przeprowadzono testy membrany, która posłuży do zadaszenia targowiska. Od wyboru rodzaju jej zadruku zależeć będzie zarówno ostateczny efekt wizualny, jak również natężenie światła pod dachem oraz komfort termiczny kupców i ich klientów.

– Prace na Rynku Łazarskim postępują i są na bieżąco monitorowane – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Inwestycja przebiega planowo. Plac budowy jest bardzo rozległy. To pokazuje, jak wielki potencjał ma rynek Łazarski. Czekamy na efekt finalny, który będzie satysfakcjonujący dla całego Łazarza – zarówno kupców, jak i mieszkańców. Rynek po przebudowie stanie się wielofunkcyjną przestrzenią, wychodzącą naprzeciw wszystkim użytkownikom, pełnić będzie nie tylko funkcję handlową, ale też rekreacyjną, kulturalną i społeczną.

Przeprowadzono już testy membrany zadaszenia targowiska. Około 3,5 metra nad ziemią zawieszono trzy fragmenty materiału. Z jednego z nich wykonane zostanie zadaszenie. Membrany różnią się gęstością nadruku, co wpływa nie tylko na efekt wizualny, ale także przepuszczalność promieni słonecznych.

– Decyzja w sprawie wyboru pokrycia dachu zostanie podjęta w oparciu o analizę wielu czynników: efekt estetyczny, natężenie światła pod zadaszeniem, ale przede wszystkim w oparciu o odczucie ciepła osób przebywających pod dachem – tłumaczy Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępca dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. – Dążymy do stworzenia optymalnych warunków dla kupców i klientów targowiska: przyjemnego chłodu latem, a jesienią i zimą dobrej widoczności, mimo małej ilości słońca i krótkiego dnia.

Podczas projektowania dachu targowiska zastosowano bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie, które nie było wcześniej stosowane w naszym mieście (w Polsce wykorzystano je dotąd wyłącznie podczas budowy Afrykarium we wrocławskim zoo, lecz na dużo mniejszą skalę). Można je jednak znaleźć na stadionie Alianz Arena w Monachium, gdzie doskonale się sprawdza. Zadaszenie stworzą poduszki wykonane z folii ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten ekologiczny materiał jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Poduszki zostaną połączone w jedną całość i wypełnione powietrzem, co nada odpowiedni kształt dachu.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia rozpoczęły się prace na skwerze im. Kazimierza Nowaka, a od połowy kwietnia prace toczą się już na całej powierzchni rynku. Obecnie, i jeszcze przez najbliższe kilka miesięcy, toczyć się będą prace ziemne. Wykonana jest już kanalizacja wodociągowa po południowej i zachodni stronie rynku. Na całym placu prowadzone są roboty elektryczne, a kanalizacyjne od strony ul. Calliera. Stoi już większość fundamentów pod 26 słupów, pomiędzy którymi rozciągnięty będzie dach nad płytą główną rynku. Przy skwerze im. Kazimierza Nowaka wykonane są fundamenty pod mur oporowy po stronie południowej oraz miejsca, gdzie w przyszłości posadzone będą drzewa.

Obecnie trwa budowa nowego wodociągu i kanalizacji ogólnospławnej. Montowane są okładziny kamienne muru oporowego na skwerze im. Kazimierza Nowaka. Trwa montaż kabli oświetlenia drogowego wokół rynku. Rozpoczęły się również prace związane z rozbiórką schronu przeciwlotniczego kolidującego z budowaną infrastrukturą podziemną.

Przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku. Roboty budowlane zakończą się jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Na Rynku Łazarskim montują dach!