Poznań: Na rozkładach jazdy pojawią się kody QR. Rusza Wirtualny Monitor

przystanek wiedeński, Dąbrowskiego fot. UMP

Już 1 sierpnia na rozkładach jazdy komunikacji miejskiej zostaną umieszczone specjalne kody QR. Dzięki nim pasażerowie szybciej i wygodniej sprawdzą, o której godzinie odjedzie ich tramwaj lub autobus.

„Wirtualny Monitor to udogodnienie dla pasażerów transportu publicznego wprowadzane w ramach systemu PEKA” – wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. – „WM wykorzystuje dane przesyłane przez komputery pokładowe zamontowane w ponad 700 pojazdach, wyposażone w moduł GPS. Każdy z podróżujących w momencie zeskanowania kodu automatycznie przeniesie się na stronę internetową Wirtualnego Monitora, gdzie na bieżąco wyświetlane są rzeczywiste godziny odjazdów autobusów czy tramwajów z danego przystanku”.

System pokazuje odjazdy pojazdów na liniach nie tylko na terenie Poznania, ale także na liniach podmiejskich ZTM. Dostęp do WM jest możliwy także przez stronę internetową karty PEKA, ale korzystając ze strony trzeba wpisać linię, o którą nam chodzi, przystanek oraz kierunek jazdy.

Wirtualny Monitor wyświetla informacje w czasie rzeczywistym i jest na bieżąco aktualizowany, dlatego jeśli na trasie pojazdu komunikacji publicznej pojawi się problem, awaria albo korek, to czas dojazdu nie będzie się zmieniał. Gdy pojazd będzie dojeżdżał do przystanku, znajdował się na nim albo odjeżdżał, to wówczas na Wirtualnym Monitorze pojawi się migająca informacja „<1 min” w kolorze niebieskim.

„Z Wirtualnego Monitora dowiemy się również czy kurs jest obsługiwany pojazdem niskopodłogowym, czy tylko z niską podłogą w środkowym części (Moderus Beta), czy jest wyposażony w rozkładaną rampę, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz czy na pokładzie znajduje się ładowarka USB” – wylicza ZTM. – „Pojawi się również informacja, czy w pojeździe jest dopuszczona możliwość przewozu rowerów zgodnie z zapisami w regulaminie przewozów. Wirtualny Monitor to również źródło informacji o zmianach w kursowaniu linii, które następują na sieci ZTM”.

Podziel się: