brudny przystanek Franowo fot. Uzytkownik

Poznań: Na przystankach jest brudno!

Tak napisał do nas jeden z naszych Użytkowników, pan Stanisław. I na dowód przesłał zdjęcia przedstawiające przystanek Piaśnicka/Kurlandzka, na trasie na Franowo.

“Te smugi to nie są wzory na kafelkach” – napisał dla wyjaśnienia pan Stanisław. – To jest brud, a dokładniej rozmazany brud, który pozostał po nocnym myciu przystanku”.

Jak informuje nasz Użytkownik, kilkakrotnie pisał w tej sprawie do MPK, gdzie go zapewniano, że usługa sprzątania jest wykonywana dwa razy w tygodniu, w nocy z niedzieli na poniedziałek i ze środy na czwartek. Jakość wykonania jest stale kontrolowana i zgłoszone zdarzenie to jednostkowy przypadek. Ale oczywiście zostanie wzięte pod uwagę i wykonawcom zostanie zwrócona uwaga, by staranniej wykonywali pracę. MPK zwraca także uwagę, że w czasie, gdy temperatury spadają poniżej zera, posadzki nie są myte, tylko posypywane piaskiem, żeby nie było ślisko.

“Tylko że to puste obietnice, bo ja codziennie jeżdżę z tego przystanku, albo sąsiedniego, Piaśnicka/Rynek” – pisze pan Stanisław. – “I nie zauważyłem, żeby się coś zmieniło, a od kilku dni są przecież temperatury na plusie. Brudno jest cały czas”.

Jak to się ma do zapewnień MPK o tym, jaką wagę przywiązuje do czystości i regularnego sprzątania, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii koronawirusa, gdy czystość i dezynfekcja jest szczególnie ważna?

Niedostateczna czystość przystanków i pojazdów to nie tylko wrażenie jednego pasażera czy też jednorazowy wypadek przy pracy. Jak poinformował “Głos Wielkopolski”, zespół badawczo-analityczny PSG Polska oraz Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadziły badanie bakteriologiczne w 10 największych miastach Polski, a więc także w Poznaniu. W każdym mieście pobrano próbki z pięciu różnych miejsc uchodzących za brudne, w tym z poręczy w komunikacji miejskiej.

I co się okazało? Że w próbce z Poznania znaleziono aż 5 tysięcy bakterii. Czyli tyle, ile w pozostałych dziesięciu miastach razem. Dla porównania w próbce z Łodzi, która zajęła pierwsze miejsce, znaleziono ich tylko 30…

Najwyraźniej nad tym sprzątaniem w pojazdach i na przystankach trzeba jeszcze mocno popracować.

4.8 4 votes
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze