Poznań: Na Mostowej będą rosły lipy!

nasadzenia na Mostowej fot. ZDM
Do połowy września posadzone zostaną kolejne krzewy i trawy po wschodniej stronie ulicy Mostowej. Późną jesienią przybędzie także kilka lip drobnolistnych i klonów polnych – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

Mostowa jest kolejną staromiejską ulicą, na której pojawią się nowe drzewa. Wiosną tego roku ulica zyskała krzewy i drzewa w miejscach, które wcześniej były zabrukowane, ale nie były wykorzystywane przez pieszych czy kierowców.

Podobnie jest i tym razem. Po wschodniej stronie ulicy, na odcinku od ulicy Wierzbowej do Ewangelickiej posadzone zostaną drzewa, krzewy i ozdobne trawy w kolejnych, zabrukowanych do tej pory miejscach.

Obecnie trwa przygotowywanie podłoża pod zieleń. W najbliższych dniach posadzonych będzie 170 sztuk krzewów i traw. Drzewa pojawią się w późniejszym terminie tj. na przełomie października i listopada, gdy warunki agrotechniczne będą właściwe do nasadzeń.

Warto pamiętać, że zieleń nie tylko poprawia estetykę okolicy, ale także pozytywnie wpływa na nasze zdrowie m.in. redukując zanieczyszczenia występujące w powietrzu, którym oddychamy. Liczba zanieczyszczeń pyłowych na ulicy bez drzew to nawet 13 tys. drobin na litr powietrza, gdy na ulicy z drzewami, liczba zmniejsza się do ok. 4 tys. drobin/l. Drzewa bardzo pozytywnie wpływają również na mikroklimat ulicy, dają przechodniom cień podczas upalnych dni.

Projekt zieleni został pozytywnie zaopiniowany przez Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Radę Osiedla Stare Miasto, która jest zaangażowana w realizację nasadzeń i bardzo kibicuje temu procesowi. Między zwartą, dziewiętnastowieczną zabudową Starego Miasta zieleni wciąż za mało, dlatego staromiejscy radni walczą o każde kolejne drzewo w dzielnicy.

ZDM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: