deszcz i burza fot. K. Adamska

Poznań: Na miasto spadło 111 mm deszczu!

Nie 60 i nie 64, jak wstępnie szacowali synoptycy, ale aż 111 mm na metr kwadratowy.  Tyle deszczu wczoraj spadło w Poznaniu. Żaden system bezpieczeństwa nie ostrzegł poznaniaków.

To rekordowa wartość tym bardziej, że właśnie Poznań ma na swoim koncie rekord Polski, jeśli chodzi o najniższe opady w roku. W 1982 roku na miasto spadło – przez cały rok – zaledwie 275 mm.

Wczorajsze opady pobiły nawet wyniki najbardziej deszczowego miesiąca w roku, którym jest w Poznaniu lipiec – średnia opadów przez cały miesiąc wynosi 92 mm, jak informuje portal climate-data.org. I to właśnie w tym miesiącu w lipcu 1997 odnotowano dobowy opad wynoszący 60 mm, który uważano za rekord Poznania.

Tymczasem wczoraj w mieście, według danych tylko z jednej stacji meteo, z ogrodu dendrologicznego UP na Golęcinie spadło 111.96 mm deszczu. A dane mogą się jeszcze zmienić, gdy synoptycy podsumują wyniki ze wszystkich stacji.

Jak na tak intensywne opady deszczu miasto poradziło sobie bardzo dobrze – przede wszystkim nikt nie ucierpiał. Komunikacja publiczna działała cały czas z wyjątkiem zalanych odcinków, jednak przywracanie ruchu na każdym z nich trwało godzinę – dwie. Nieco dłużej jedynie na trasie Pestki, bo tam doszło do osunięcia skarpy.

Błyskawicznie reagowali także strażacy, wypompowując wodę zalewającą ulice – a przypomnijmy, że było co usuwać, bo w mieście doszło nawet do powstania kilku nowych jezior, między innymi na Naramowickiej i Baraniaka, a siła wody była tak duża, że wyrzucała włazy od studzienek kanalizacyjnych i wyłamywała drzwi do podziemnych garaży.

Mamy szczęście, że służby zareagowały prawidłowo i bardzo szybko, bo nikt – poza meteorologami – nie ostrzegł poznaniaków przed nawałnicą. Nie pojawiły się ani alerty centrum zarządzania kryzysowego, ani Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. A dziś już możemy powiedzieć z całkowitą pewnością, że 22 czerwca był akurat tym dniem, gdy takie ostrzeżenie było naprawdę potrzebne.

3 4 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze