Poznań: Na Łazarzu odbetonują dziedziniec szkoły

dziedziniec ZSO33 fot. ROŚŁ

700 tys. zł – tyle dostała Rada Osiedla Święty Łazarz w konkursie na dofinansowanie zadań inwestycyjnych osiedli na rok 2023. Pieniądze są przeznaczone na przywrócenie zieleni na dziedzińcu Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ulicy Wyspiańskiego.

Informację o zdobyciu środków na tę inwestycję poinformował radny Łukasz Kapustka, przewodniczący komisji konkursowej, a entuzjastyczny wpis opublikowała też na swoim profilu społecznościowym sama rada osiedla.

„Doskonała wiadomość! Zdobyliśmy 700.000 zł w konkursie grantowym dla Rad Osiedli na odbetonowanie dziedzińca Szkoła 33, Poznań u zbiegu ul. Wyspiańskiego/Jarochowskiego!” – napisali radni. – „Zamiast wielkiego, asfaltowego placu – pojawią się drzewa, zieleń niska, mała retencja!”.

Kto kiedykolwiek był na dziedzińcu tej szkoły – a właściwie szkół, bo jest to zespół obiektów – wie, że całą przestrzeń między nimi zajmuje asfalt, z wyłączeniem kilku rosnących tam drzew otoczonych ławkami. Zgodnie z projektem, który również opublikowała rada osiedla, cały ten asfalt zniknie, a jego miejsce zajmie zielony skwer z alejkami spacerowymi i ławkami, będący niejako przedłużeniem sąsiedniego parku Kasprowicza.

Zieleń w tym miejscu zapewni też cień klasom z oknami na tę część terenów szkolnych, co ułatwi naukę, zwłaszcza w klasach od południa i zwłaszcza pod koniec wiosny lub na początku jesieni, gdy słońce stoi wysoko. No i wszyscy uczniowie oraz nauczyciele będą mieli znacznie przyjemniejszy widok.

Prace mają ruszyć w przyszłym roku, będzie je prowadzić szkoła, a nowy teren zielony, jak zapewnił telewizję WTK Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Święty Łazarz, ma być dostępny dla wszystkich. Miejmy nadzieję, że tę dostępność uda się lepiej rozwiązać niż w przypadku siłowni na świeżym powietrzu, także mieszczącej się na terenach szkoły. Mieszkańcy Łazarza przez kilka lat narzekali, że po godzinie 21.00 teren jest już zamknięty i ćwiczyć nie można.

Podziel się: