kontrole hałasu fot. SMMP2
Strażnicy miejscy kontrolują lokale na Starym Rynku, by sprawdzić, czy ich właściciele przestrzegają tzw. „uchwały hałasowej”. Bo mamy taką w Poznaniu.

– Na Starym Rynku można spotkać coraz więcej osób spragnionych przesiadywania w lokalach i ogródkach gastronomicznych, dlatego strażnicy miejscy przypomnieli ich właścicielom o zasadach, jakie niesie ze sobą „uchwała hałasowa”, i o tym, że urządzenia nagłaśniające w lokalach mogą powodować uciążliwości dla mieszkańców – wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy SMMP.

Akcja informacyjna trwała cały tydzień – strażnicy w tym czasie rozmawiali z właścicielami lokali i przekazywali i pismo z przypomnieniem zasad „uchwały hałasowej”. Przypomnienie zasad bywa niezbędne: zdarzają się tacy właściciele lokali, którzy nie wiedzą o tym lub ignorują tę wiedzę, że przestrzeganie norm hałasu obowiązuje także lokale, i także w dzień, nie tylko w godzinach nocnych.

– Uchwała hałasowa jasno i konkretnie określa czas funkcjonowania instalacji lub korzystania z urządzeń, z których emitowany hałas może negatywnie oddziaływać na środowiska na terenie miasta Poznania – wyjaśnia rzecznik. – Hałas płynący z lokali gastronomicznych na Starym Rynku i okolic to utrapienie mieszkańców, dlatego w celu zapobiegania negatywnym skutkom hałasu w 2016 roku Rada Miasta Poznania przyjęła tzw. „uchwałę hałasową”.

Na razie strażnicy przypominają właścicielom lokali o zasadach. Ale później, jeśli będzie trzeba, będą też wręczać mandaty za przekraczanie norm hałasu – albo wszczynać postępowanie w sprawie o wykroczenie, co może oznaczać znacznie wyższe kary dla zbyt głośnych restauratorów.