Poznań: „Muzeum Powstania Wielkopolskiego nie będzie prowadzone przez Muzeum Narodowe” – twierdzą władze Poznania

Muzeum Powstania Wielkopolskiego wizualizacja fot. UMP
Po burzliwej dyskusji zapoczątkowanej pomysłem, by to właśnie Muzeum Narodowe wybudowało, a w efekcie przejęło Muzeum Powstania Wielkopolskiego – głos zabrały władze Poznania. I stanowczo zapewniają, że nie ma takiej możliwości.

Informację jako pierwsza podała wczoraj poznańska „Gazeta Wyborcza” twierdząc, że Prawo i Sprawiedliwość, rękami Tomasza Łęckiego, byłego dyrektora Muzeum Powstania Wielkopolskiego,. a obecnie szefa Muzeum Narodowego w Poznaniu, chce przejąć MPW. Jak poinformowała, Tomasz łęcki „ma w planach” budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. A ponieważ dyrektor ma dobre układy z politykami PiS, przekonania prawicowe, a na obecne stanowisko powołał go bez konkursu minister Gliński – co innego może to znaczyć jak nie chęć przejęcia placówki przez PiS?

Władze miasta zapewniają jednak, że MPW nie będzie ono prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nigdy nie było o tym mowy. Miasto zakłada natomiast, że placówka będzie współpracować z Muzeum Narodowym – na przykład organizując na terenie swojej nowej siedziby wystawy jego eksponatów” – czytamy w oficjalnej miejskiej informacji na ten temat.

Budowa nowego gmachu MPW to inwestycja zakrojona na dużą skalę i ważna nie tylko dla Poznania i Wielkopolski, ale również dla całego kraju, więc pomoc z budżetu państwa zdecydowanie by się przydała, bo pomogłaby w szybszym rozpoczęciu i zakończeniu inwestycji. Władze Poznań od początku zakładały współpracę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy realizacji projektu nowej siedziby muzeum – a także z Muzeum Narodowym, by wspólnie przygotowywać dla mieszkańców atrakcyjne i ciekawe wydarzenia, chociażby przy okazji Nocy Muzeów. Taka współpraca jest niezbędna, ponieważ MPW w nowej siedzibie będzie placówką o znaczeniu ogólnopolskim, która musi zaoferować zwiedzającym atrakcyjną ofertę historyczną i bogaty program edukacyjny.

Nigdy jednak nie było i nie może być mowy o przejęciu – czy to przez ministerstwo czy to przez Muzeum Narodowe – prowadzenia tej istotnej dla poznaniaków placówki.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego ma kosztować 150 mln zł i zostać otwarta w 2024 roku. Konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną gmachu został rozstrzygnięty w lipcu 2019 roku. Zwycięski projekt stworzyła warszawska pracownia WXCA. Zgodnie z założeniami 30 procent powierzchni nowego budynku – czyli aż do 3 tys. metrów kwadratowych – zajmie ekspozycja stała. Na pozostałych 70 proc. powierzchni znajdą się sale do działań edukacyjnych, sala konferencyjna z możliwością prezentacji filmów, magazyny i pracownie konserwacji zbiorów, biura pracowników merytorycznych i administracji, biblioteka, sklepik i kawiarnia. Szacuje się, że frekwencja w nowym muzeum może sięgnąć nawet 100 tys. zwiedzających.

UMP, el