piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza po remoncie

Nowa aranżacja ekspozycji i możliwość słuchania brzmienia instrumentów – to najważniejsze zmiany, które zaszły w Muzeum Instrumentów Muzycznych. Nic też dziwnego, że hasłem otwarcia po remoncie jest “Nowe brzmienie”.

Na gości muzeum czekają tematyczne spacery z przewodnikiem, którzy opowiedzą o prezentowanych obiektach oraz ciekawostkach nowej wystawy stałej Muzeum Instrumentów Muzycznych. Będzie to też okazja, by posłuchać historii i brzmienia instrumentów oraz obejrzeć cenne eksponaty po renowacji.

W sobotę, dzień otwarcia po remoncie, można zwiedzać muzeum bezpłatnie. W niedzielę już obowiązują bilety, ale nadal miłośnicy muzyki i historii mogą liczyć na spacery z przewodnikami. O godzinie 11.00,13.00 i 15.00 będzie można przejść się po muzeum z fachowcem, słuchając jednocześnie muzyki, o której opowiada. Każdy chętny będzie mógł wypożyczyć tablety z przewodnikiem multimedialnym, w którym kuratorzy muzeum przygotowali ścieżki zwiedzania z prezentacją dźwiękową poszczególnych instrumentów lub grup instrumentalnych. Tablety z przewodnikiem multimedialnym wydawane są nieodpłatnie w kasie muzeum.

15 / niedziela / g. 11.00, 13.00, 15.00
Kuratorzy i autorzy ekspozycji będą czekać, by opowiedzieć o prezentowanych obiektach oraz ciekawostkach nowej wystawy stałej Muzeum Instrumentów Muzycznych. Będzie to okazja by posłuchać historii i brzmienia instrumentów.

prowadzenie: Olga Olejniczak, Patryk Frankowski
niedziela – wstęp: 12 zł/normalny, 8 zł/ulgowy, 1 zł/dzieci i młodzież 7-26 lat

Godziny otwarcia Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45, ) / od 14 września:
Sb – Nd 10.30 – 17.00
Pn nieczynne
Wt-Czw 10.00 – 16.30
Pt 10.30 – 20.00

Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu jest jedyną tego typu placówką w Polsce i jedną z nielicznych w Europie.

Twórcą muzeum był Zdzisław Szulc (kupiec, tenisista, kolekcjoner, uczestnik powstania wielkopolskiego), który na przełomie lat 1945/46 przekazał swoich 80 obiektów Muzeum Wielkopolskiemu, inicjując w ten sposób nowy rozdział w dziejach polskiej kultury muzycznej. Następca, Włodzimierz Kamiński (1959 – 91, prezes Związek Polskich Artystów Lutników, długoletni juror konkursów lutniczych i skrzypcowych im. H. Wieniawskiego; budowniczy skrzypiec i viol da gamba) umocnił i rozwinął zakres działań Muzeum Instrumentów.

Dzięki działalności Jacka Podbielskiego, kolejnego kustosza (lata 1991- 97), muzeum zaczęło funkcjonować w muzycznej panoramie Poznania także jako ośrodek popularyzacji muzyki dawnej poprzez cykle koncertów oraz pionierskie rejestracje dźwiękowe z udziałem czołowych wykonawców muzyki barokowej, w których wykorzystano m.in. instrumenty z kolekcji muzealnej. Również z jego inicjatywy muzeum było współorganizatorem pięciu edycji Międzynarodowych Festiwali Celtyckich.

Tak ukształtowana placówka gromadzi obecnie 2,5 tys. zabytków z różnych epok i wszystkich kontynentów, które tworzą 4 działy: Europejskich instrumentów profesjonalnych, Europejskich instrumentów ludowych, Instrumentów pozaeuropejskich oraz Muzykaliów.

Zbiory muzealne i biblioteczne (ok. 4000 woluminów) stanowią podstawę badań instrumentologów polskich i zagranicznych oraz studentów muzykologii czy akademii muzycznych. W poznańskim Muzeum Instrumentów działa jedyna w kraju Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych (od 1946 r.), w której przywracana jest dawna świetność obiektom.

Strona głównaPoznańPoznań: Muzeum Instrumentów Muzycznych zaprasza po remoncie