Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Mutacja koronawirusa Delta atakuje młodych i nieszczepionych

Tak wynika z danych poznańskiego sanepidu. Aż 69 procent zidentyfikowanych dotąd przypadków dotyczyło osób, które nie ukończyły 40 roku życia. a aż 77 proc. nie była zaszczepiona.

Pierwszy przypadek zakażenia Deltą w regionie potwierdzono 15 czerwca 2021 r. a pierwszą (i na razie jedyną) Gammę w regionie zidentyfikowano 14 lipca. Większość, bo aż 45 przypadków wariantu Delta dotyczyło mieszkańców Poznania oraz osób, które czasowo tu przebywają. 29 przypadków potwierdzono w 13 podpoznańskich gminach.

“Wszystkie stacje sanepidu prowadzą tzw. molekularny monitoring sytuacji epidemiologicznej” – informuje urząd miasta. – “Oznacza to, że z terenu każdego powiatu losowo wybierane są dodatnie próbki, pobrane od zakażonych koronawirusem osób. Trafiają one następnie do laboratoriów oraz Narodowego Instytutu Zdrowia PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, gdzie są szczegółowo badane”.

I to własnie według tych informacji zebranych przez poznański sanepid 69 proc. zidentyfikowanych przypadków wariantu Delta w Poznaniu i powiecie poznańskim dotyczyło osób do 40. roku życia. W dodatku większość z nich, bo aż 77 proc. z zakażonych tą mutacją, nie była zaszczepiona.

– To kolejne dane, które wprost wskazują, jak ważne są szczepienia przeciwko covid-19 – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Widać już wyraźnie, że wariant Delta wirusa atakuje przede wszystkim ludzi młodych i niezaszczepionych, a liczba zakażeń w całej Polsce rośnie z dnia na dzień. Szczepienia to nasza najlepsza broń w walce z tą chorobą, korzystajmy z niej.

Osoby do 20. roku życia stanowiły aż 19 proc. wszystkich potwierdzonych przypadków. Większość z nich (93 proc.) nie była zaszczepiona przeciw covid-19. Połowa zakażeń dotyczyła osób w przedziale wiekowym 21-40 lat (tu także aż 73 proc. to osoby niezaszczepione), natomiast 23 proc. dotyczyło osób w wieku 41-60 lat (z czego 82 proc. nie było zaszczepionych).

Osoby starsze, które ukończyły 60 lat, stanowiły w analizowanym okresie zaledwie 8 proc. zakażonych (niezaszczepiona była połowa z nich).

– Na uwagę zasługuje fakt, że na covid-19 chorują w większości osoby niezaszczepione. Ponad trzy czwarte wszystkich potwierdzonych dotąd przypadków zachorowań w wariancie Delta dotyczy osób, które nie przyjęły szczepionki – podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Należy jednak pamiętać, że za nieodporne na wirus SARS-CoV-2 uznano także osoby, które nie ukończyły pełnego, zalecanego schematu szczepienia lub zostały zakażone w ciągu 14 dni od przyjęcia ostatniej wymaganej dawki preparatu. Takich przypadków potwierdzono 7.

W przeważającej większości potwierdzonych przypadków (89 proc.) przebieg zakażenia był objawowy. Tylko dwie osoby wymagały hospitalizacji – jedna z nich zmarła (ryzyko zwiększyły choroby współistniejące oraz zaawansowany wiek). 99 proc. wszystkich potwierdzeń stanowiły zachorowania pierwszorazowe.

Prawie co piąta osoba w analizowanej grupie deklarowała podróż za granicę w okresie bezpośrednio poprzedzającym zakażenie. Ta informacja miała znaczenie przede wszystkim w pierwszych tygodniach prowadzenia monitoringu. Później wariant Delta stał się dominującym w większości krajów europejskich, w tym również w Polsce.

Obecnie w pełni zaszczepionych jest 66 proc. mieszkańców Poznania. To łącznie 351 231 osób. Poznaniaków i poznanianek zaszczepionych przynajmniej jedną dawką jest 361 939.

Źródło: UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Mutacja koronawirusa Delta atakuje młodych i nieszczepionych