Poznań: Demonstracja „Murem za Igorem Tuleyą”

Murem za Igorem sędziowie fot. Iustitia
Wczoraj popierający sędziego Tuleyę zebrali się na placu Wolności. Dziś wspierali go stojąc przed sądami w całej Polsce. „Igor, nie będziesz sam ….nigdy!” – zapewnią sędziowie ze stowarzyszenia Iustitia.

Sędzia Igor Tuleya staje dziś przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, która zadecyduje, czy uchylić mu sędziowski immunitet czy też nie. Rozprawa zaczęła się o 9.00 rano i o tej też godzinie sędziowie w całej Polsce przerwali pracę i wyszli przed budynki wspierając Igora Tuleyę.

Przypomnijmy, że sędzia jest oskarżany przez prokuraturę warszawską o ujawnienie informacji z postępowania przygotowawczego, a także danych i zeznań świadka. Chodzi o postępowanie ws. obrad Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 r., które zostało dwukrotnie umorzone przez prokuraturę. W grudniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Warszawie – składowi przewodniczył właśnie Igor Tuleya – uchylił decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa i zezwolił mediom na rejestrację ustnego uzasadnienia postanowienia sądu.

Zdaniem Prokuratory Krajowej sędzia w ten sposób nie dopełnił obowiązków służbowych, przekroczył uprawnienia i bezprawnie rozpowszechniał informacji z postępowania przygotowawczego. Zdaniem protestujących – to nagonka na niepokornego sędziego zorganizowana przez system zbudowany sprzecznie z Konstytucją, by pozbawić go możliwości orzekania. Ukaranie sędziego jest podważaniem systemu sądownictwa w Polsce w ogóle.

Przed Sądem Najwyższym, gdzie odbywa się rozprawa, protestuje kilkadziesiąt osób. Jest tam też sam Igor Tuleya, który oznajmił, że nie zamierza stawać przed Izbą Dyscyplinarną SN – nie musi, ponieważ nie jest ona sądem. Zapewnia też, że gdyby drugi raz miał podejmować decyzję – byłaby ona taka sama jak w grudniu 2017 roku.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: