Poznań: MPK i ZTM wypłacą pracownikom dodatek inflacyjny

Trasa tramwajowa na Naramowice fot. Sławek Wąchała

Jeszcze nie wiadomo, kiedy i nie wiadomo, ile to wypadnie na pracownika – ale na pewno wszyscy zatrudnieni w MPK i ZTM dostaną dodatek inflacyjny. Miejscy radni podczas sesji 20 września przeznaczyli na to w budżecie 1,8 miliona złotych.

Kiedy pracownicy dostaną te pieniądze i ile ich będzie – jeszcze nie wiadomo, bo cały czas trwają jeszcze uzgodnienia ze związkami zawodowymi na temat sposobu wypłaty dodatku i sposobu jego wyliczenia. Jak jednak podkreśla Głos Wielkopolski, pracownicy MPK w tym roku już dostali dwie podwyżki: 170 i 200 zł brutto. Jak poinformowała Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka prasowa MPK Poznań, obecnie średnie wynagrodzenie kierowcy wynosi 6 768,54 zł brutto, a motorniczego – 6362,82 zł brutto. Jednak trzeba pamiętać, że to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także premie, nagrody, nadgodziny, dodatek nocny, wynagrodzenie za urlop i kilka innych składników, więc w poszczególnych przypadkach wynagrodzenia mogą się różnić.

W ostatnim czasie znaczącą pozycją w wynagrodzeniu są nadgodziny, ponieważ braki kadrowe wśród kierowców powodują, że pracownicy biorą nadgodziny częściej niż normalnie. I nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie to się miało zmienić, bo nadal znacznie więcej kierowców odchodzi na emeryturę niż przychodzi do pracy. Jak poinformowała gazetę Agnieszka Smogulecka, w tym roku, do połowy sierpnia, odeszło z pracy 70 kierowców, a tylko 40 zostało przyjętych. MPK od ręki jest w stanie przyjąć ponad stu kierowców z aktualnym prawem jazdy kategorii D i świadectwem kwalifikacji.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że początkujący kierowcy nie zarobią tyle, co ich koledzy ze stażem – średnio otrzymają o 2 tys. zł mniej. Pensja początkującego kierowcy albo motorniczego to 4760 zł brutto razem z premią.