Poznań: Można zgłaszać kandydatów do nagrody Quadro

Który obiekt architektoniczny oddany do użytku w Poznaniu w 2020 roku jest najlepszy i który dostanie nagrodę im. Jana Baptysty Quadro? Kandydatów można zgłaszać do 15 września.

Najlepsze obiekty architektoniczne – bez względu na skalę czy rodzaj – można już zgłaszać do Nagrody Jana Baptysty Quadro. Mogą to być domy jednorodzinne, osiedla, skwery, place i parki. Liczy się każdy obiekt, który wzbogaca przestrzeń Poznania, który powstał w granicach administracyjnych miasta i został oddany do użytku w 2020 roku. Swoje propozycje do Nagrody Quadro może zgłosić każdy: mieszkańcy, architekci, a także inwestorzy.

– Quadro to jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych polskich nagród architektonicznych – uważa Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – W Poznaniu od wieków możemy poszczycić się wspaniałą architekturą na najwyższym, światowym poziomie. Nasze miasto zasługuje na to, żeby wyróżniały je nietuzinkowe realizacje, które łączą nowoczesność z tradycją. Myślę, że nagroda Quadro w ostatnim dwudziestoleciu była dużą zachętą dla architektów, dzięki którym w naszym mieście przybyło wiele oryginalnych budynków i instalacji.

– Nagroda Quadro to wyróżnienie, które w branży ma swój prestiż i wymowę – dodaje Wojciech Krawczuk, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Konkurs każdego roku cieszy się sporym zainteresowaniem, a zgłoszone projekty pokazują, że w Poznaniu ciągle powstają ciekawe obiekty architektoniczne.

Pomysłodawcą Nagrody Jana Baptysty Quadro był jeden z najstarszych poznańskich deweloperów, UWI Inwestycje S.A. Sama statuetka wręczana zwycięzcom to kopia rzeźby Jana Baptysty Quadro znajdującej się na fasadzie kamienicy, w której kiedyś mieszkał ten znakomity architekt. Rzeźba powstała, jak i kilka innych narożnych wokół Starego Rynku, właśnie dzięki UWI Inwestycje – deweloper od początku istnienia wspierał takie działania w przestrzeni miasta.

– Kiedy w 1999 roku zainicjowaliśmy Nagrodę Quadro, chcieliśmy, by na lata wpisała się w miejską tradycję święta architektury Poznania – wyjaśnia Małgorzata Puchyła, prezes UWI Inwestycje S.A. – Uśmiechem losu jest fakt, że nasz najnowszy projekt: Malta Wołkowyska powstaje w sąsiedztwie zespołu sportowo-rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim, który jest laureatem pierwszej edycji nagrody Quadro. Bardzo bym chciała, żeby nagradzane obiekty zawierały w sobie jak najwięcej rozwiązań ekologicznych. To jedno z istotnych wyzwań, przed jakimi stoi dzisiejsza miejska architektura i urbanistyka.

Prawidłowe zgłoszenie powinno zawierać m.in. nazwę obiektu, jego adres, nazwiska autorów projektu, nazwę inwestora, a także krótki opis inwestycji (z datą jej oddania do użytku) i zdjęcia. Zgłoszenia do Nagrody Quadro są przyjmowane na stronie internetowej: www.poznan.sarp.org.pl (zakładka „Konkursy”). Propozycje można nadsyłać także pocztą elektroniczną na adres [email protected] lub dostarczyć osobiście do siedziby poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (Stary Rynek 56). Termin zgłoszeń do konkursu upływa 15 września. Przy załączanych zdjęciach należy podać ich autora.

Laureata konkursu wybierze jury złożone m.in. z przedstawicieli władz miejskich oraz poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Nagroda zostanie przyznana już po raz dwudziesty trzeci.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: