Poznań: Młodzi Nowocześni protestują przeciwko nominacji posła Czarnka

Młodzi Nowocześni
– Jako organizacja młodzieżowa sprzeciwiamy się tej nominacji – mówią. I zapraszają wszystkich uczniów do ubierania się na czarno do szkoły przez najbliższy tydzień. Żeby symbolicznie uczcić pogrzeb oświaty, bo tym jest, ich zdaniem, ta nominacja.

– Nie zgadzamy się, żeby homofobiczna i upartyjniona osoba pełniła tak poważne stanowisko -mówiła Florentyna Martyńska z Młodych Nowoczesnych. – Osoba je sprawująca powinna być autorytetem i wzorem do naśladowania.

Młoda polityczka zwraca uwagę, że w Polsce młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi, co widać chociażby w statystykach wyborczych. Dlatego postanowili zainicjować ogólnopolską akcję, która ma wyrazić nie tylko sprzeciw młodych ludzi przeciwko tej nominacji, ale też pokazać, że młodzież nie czuje się bezpiecznie.
– Mamy chociażby liczne samobójstwa, dzieci są prześladowane z powodu orientacji seksualnej – wyjaśnia Florentyna Martyńska. – Nawet 12-letnie dzieci, co kiedyś byłoby kompletnie nie do pomyślenia.

– Osoba, która ma pełnić tak ważną funkcję, nie może mieć takich poglądów – dodaje Dominika Frydryczak, kolejna działaczka Młodych Nowoczesnych. – Dlatego zachęcamy młodzież, żeby przychodziła do szkoły ubrana na czarno, przez tydzień, bo to jest pogrzeb oświaty.

Anna Giziak, kolejna działaczka, podkreśla, że mimo działań ogólnopolskich Młodzi Nowocześni pamiętają także o tych wielkopolskich, jak choćby zbieraniu podpisów pod petycją o odwołanie Roberta Gawła, Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.
– Chcemy przez tę petycję pokazać, że wielkopolscy uczniowie nie zgadzają się na Czarnka nawet w wersji light – mówi Anna Giziak. – Obaj panowie stoją po tej samej stronie sporu ideologicznego, reprezentującej nienawiść, uprzedzenia i dyskryminację mniejszości.

Bartłomiej Ignaszewski, miejski radny z Nowoczesnej, nazwał tę nominację skandaliczną. Zwłaszcza że minister Czarnek miałby się też zająć szkolnictwem wyższym.
– Ciężko nam sobie wyobrazić, aby był gwarantem niezależności i autonomii uczelni wyższych, które powinny pełnić funkcje inne niż prezentuje nam pan minister – mówi radny. – Sprzeciwiamy się nominacji pana Czarnka także dlatego, że jest bardziej znany ze swoich homofobicznych haseł niż dorobku naukowego.

Młodzi Nowocześni nie wierzą w to, by pan Czarnek obejmując stanowisko złagodniał czy zmienił poglądy, a jego dotychczasowe wypowiedzi absolutnie na to nie wskazują. Nie wierzą też w to, by Prawo i Sprawiedliwość zmieniło swoje podejście do edukacji, którą oni nazywają destrukcją polskiej edukacji i podporządkowaniem jej politycznej koncepcji PiS jako jedynie słusznej.

Lilia Łada

Podziel się: