LOTTO Plaża Wolności Poznań 2021 fot. UMP

Poznań: Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej

Od 2 do 4 lipca nad jeziorem Rusałka można podziwiać najlepszych polskich zawodników, a także sportowców z zagranicy – ruszyła LOTTO Plaża Wolności Poznań 2021.

Do stolicy Wielkopolski przyjedzie łącznie 55 zespołów, które rywalizować będą o 24 tysiące złotych oraz cenne punkty rankingowe do klasyfikacji Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Swój udział zapowiedziała również reprezentacja Polski niepełnosprawnych w siatkówce plażowej na stojąco.

Poznańskie zawody mają rangę trzech gwiazdek. Wśród uczestników jest aż 13 medalistów Mistrzostw Polski, którzy łącznie wywalczyli 51 krążków, w tym aż 13 złotych. Najwyżej sklasyfikowane w turnieju żeńskim są Dorota Strąg i Jagoda Gruszczyńska – ubiegłoroczne triumfatorki LOTTO Plaży Wolności Poznań 2020 i liderki rankingu PZPS. Wśród faworytek wymieniane są też Kinga Legieta i Aleksandra Gromadowska, które w obecnym sezonie dwukrotnie dotarły do ćwierćfinału World Touru w Sofii.

– Mamy bardzo dobre wspomnienia z Poznania z początku tego sezonu, kiedy wygrałyśmy Chwiałkę Volley. Zawsze z chęcią tu wracamy ze względu na miejscową gościnność – mówi Kinga Legieta, wicemistrzyni Polski z 2018 roku.

– Cele na LOTTO Plażę Wolności Poznań 2021 mamy ambitne. Mam nadzieję, że zakończymy rywalizację na podium – dodaje Aleksandra Gromadowska, mistrzyni kraju sprzed 2 lat.

Miejscowi kibice będą ściskać kciuki między innymi za Justynę Kozłowską i Weronikę Antczak. Reprezentantki AZS UAM Poznań zajęły czwarte miejsce na ubiegłorocznym turnieju finałowym Mistrzostw Polski. Miały również okazję przetestować boiska w turniejach otwartych, w których zajęły drugie miejsce.

W kategorii mężczyzn rywalizacja zapowiada się równie emocjonująco. Turniejową jedynką jest triumfator ubiegłorocznej edycji wydarzenia – Jędrzej Brożyniak oraz mistrz Polski z 2011 roku – Piotr Janiak.

Z planami zwycięstwa do Poznania przyjadą też Jakub Zdybek i Paweł Lewandowski. Reprezentanci Chemeko-System Gwardia Wrocław Beach Volleyball Team wygrali pierwszy turniej cyklu Mistrzostw Polski w Augustowie i z pewnością będą chcieli powtórzyć ten sukces. Spore szanse na medal mają również wielokrotny reprezentant Polski – Michał Kądzioła i brązowy medalista Mistrzostw Polski z 2019 roku – Marcin Ociepski.

– Poznań to mój drugi dom, kilka sezonów spędziłem w barwach AZS UAM. Dlatego bardzo mi zależy, żeby pokazać się tutaj z jak najlepszej strony – mówi Piotr Janiak, uczestnik turnieju. – Oprócz walki o pierwsze miejsce, mam jeszcze jedno zadanie do wykonania podczas imprezy: moi podopieczni z reprezentacji Polski niepełnosprawnych w siatkówce plażowej na stojąco mają tu ostatnie zgrupowanie przed Pucharem Świata, który odbędzie się pod koniec lipca w Słowenii.

Kadrowicze – Bartłomiej Synowiec, Łukasz Zieliński, Michał Wypych oraz Artur Wąsowicz zaprezentują się kibicom podczas niedzielnego turnieju firm i instytucji zaprzyjaźnionych z LOTTO Plażą Wolności Poznań 2021.

Podobnie jak w poprzednim roku w stolicy Wielkopolski zaprezentują się drużyny z Czech. W kategorii żeńskiej wystąpią Anna Šotkovská i Petra Šafránková, wśród mężczyzn zagrają Václav Berčík i Tadeáš Trousil oraz František Pihera i Jan Mrkous. W ubiegłorocznej edycji zespoły z tego kraju pokazały, że w siatkówkę plażową potrafią grać świetnie. Na liście zgłoszonych zawodników z zagranicy znajduje się również Alexandre Figueiredo z Brazylii. Wcześniej w turniejach otwartych wystąpił jego rodak – Daniel Barbosa. Impreza po raz kolejny będzie więc miała charakter międzynarodowy.

Mistrzostwa Polski rozpoczęły się w piątek o godzinie 9:00 od eliminacji. Turniej główny zaplanowano na sobotę rano. W niedzielę, 4 lipca odbędą się mecze finałowe.

– Podczas LOTTO Plaży Wolności Poznań 2021 będziemy świadkami spektakularnego widowiska – mówi Damian Lisiecki, organizator imprezy. – Dzięki naszym sponsorom i partnerom wstęp na trybuny jest bezpłatny, zachęcam by wypełnić je równie licznie jak ostatnio – dodaje czterokrotny Mistrz Polski.

Partnerem tytularnym projektu jest Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto, partnerem oficjalnym jest Miasto Poznań. Imprezę wspierają również: Veolia, Terlan, Remondis Sanitech, Przystań Med i Polski Związek Piłki Siatkowej. Wydarzenie dofinansowane jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Więcej informacji o LOTTO Plaży Wolności Poznań 2021 dostępnych jest na stronie www.feniksplay.pl.

UMP

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze