Poznań: Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie i Parakajakarstwie już w czerwcu!

Tor Regatowy Malta podczas zawodów fot. UMP
Miały się odbyć w Duisburgu, jednak z powodu pandemii zostały odwołane. I wtedy Polski Związek Kajakowy zaproponował Poznań, a propozycja została przyjęta. W czerwcu na Malcie zobaczymy najlepszych kajakarzy Europy.

– To kolejna prestiżowa impreza, która odbędzie się w Poznaniu – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Konsekwentnie inwestujemy w tor regatowy i niejednokrotnie udowodniliśmy już, że jesteśmy w stanie sprawnie i bezpiecznie zorganizować zawody na światowym poziomie. Wierzę, że będą one niezwykłym wydarzeniem nie tylko dla startujących sportowców.

Mistrzostwa odbędą się w pierwotnie zaplanowanym terminie: 3 – 6 czerwca (czwartek – niedziela). Ich organizatorem na zlecenie Polskiego Związku Kajakowego jest Wielkopolski Związek Kajakowy. Do udziału zgłosiło się aż 600 uczestników z 28 państw i trudno się dziwić: w 2020 roku z powodu pandemii nie odbyły się żadne międzynarodowe imprezy kajakowe rangi mistrzowskiej.

Wśród uczestników Mistrzostw Europy dużą grupę stanowić będą polscy zawodnicy, w tym poznaniacy. Wśród nich będą stypendyści miasta Poznania w kategorii seniora: Karolina Naja (dwukrotna medalistka Igrzysk Olimpijskich, na ostatnich MŚ w 2019 r.: K2 500 m – II msc., K4 500 m – III msc., Igrzyska Europejskie K4 500 m – III msc.), Tomasz Kaczor (dwukrotny uczestnik IO, w 2019 r.: MŚ – C1 1000 m – II msc., Igrzyska Europejskie – C1 1000 m – I msc. W 2020 roku laureat Nagrody Sportowej Miasta Poznania) czy Michał Kudła (uczestnik IO w Rio de Janeiro, w 2019 r.: MŚ: C2 1000 m – VI msc., Igrzyska Europejskie – C2 1000 m – V msc.). Wystartują również stypendyści młodzieżowi: Małgorzata Puławska, Martyna Klatt, Klaudia Cyrulewska, Jakub Stepun, którzy mimo młodego wieku bardzo dobrze radzą sobie w kategorii seniorów.

Tor Regatowy Malta spełnia wszelkie wymagania niezbędne do organizacji najważniejszych imprez sportowych na świecie. Jest też modernizowany – w minionym roku wyremontowano wieżę sędziowską, budynek multimedialny i pomosty startowe. Łączny koszt inwestycji wyniósł 4 mln zł. W 2021 rok na kolejne przedsięwzięcia zaplanowano 2,5 mln zł.

Zawody zostaną przeprowadzone z zachowaniem wszystkich wymaganych zasad bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznych. Obecnie trwają rozmowy dotyczące szczegółów organizacyjnych oraz możliwości przeprowadzenia transmisji telewizyjnej z mistrzostw.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: