Szymon Szynkowski vel Sęk

Poznań: Minister Szynkowski vel Sęk: czy to koniec koalicji?

– Na pewno nie może być tak, że jest się w koalicji, a w głosowaniu głosuje się tak, jakby się w tej koalicji nie było – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych. Jego zdaniem są trzy możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń.

Wiceminister skomentował w ten sposób wyłamanie się posłów Solidarnej Polski z głosowania w Sejmie nad ustawą o ochronie zwierząt, podczas którego obowiązywała dyscyplina. Ustawa przeszła, ale przyszłość Zjednoczonej Prawicy stanęła pod znakiem zapytania.
– To jest sytuacja nie do zaakceptowania w żadnym układzie demokracji parlamentarnej – podkreślił wiceminister. – Trudno więc się dziwić, że są tu rozważane różne scenariusze.

Pierwszy scenariusz zakłada utrzymanie koalicji, co byłoby dobre dla Polski i dla dalszego rządzenia, ale on – jak zauważył wiceminister – wymaga odpowiedniej refleksji po stronie dotychczasowych koalicjantów i odpowiednich decyzji co do chęci dalszego funkcjonowania w koalicji. Drugi to scenariusz rządu mniejszościowego, a trzeci – scenariusz wyborów. Wiceminister jednak nie chciał powiedzieć, który scenariusz uważa za najbardziej prawdopodobny i podkreślił, że to decyzja prezesa Kaczyńskiego i premiera Morawieckiego, a on sam w negocjacjach nie bierze udziału. Decyzję podejmie kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości, które obraduje od 13.00.

– Polityka to jest gra drużynowa – podsumował wiceminister. – Ona wymaga czasami rezygnacji z indywidualnych ambicji na rzecz dobra wspólnego. No i jeżeli część moich kolegów tej maksymie przestała hołdować – musieli ponieść konsekwencje.

Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski, podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej przyznał, że koalicja jest dobrym rozwiązaniem i trzeba zrobić wszystko, by jej koniec nie nastąpił. Ale poprosił też o zrozumienie swojego stanowiska – Solidarna Polska głosowała w obronie rolników, dla których ustawa o ochronie zwierząt oznacza poważne straty finansowe.

Jak podaje Onet.pl, jeśli żadna strona w ostatniej chwili nie ustąpi, to z informacji, jakie ma portal wynika, że PiS zerwie koalicję i podejmie decyzję o utworzeniu rządu mniejszościowego.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze