Jacek Jaśkowiak fot. UMP

Poznań: Minister Błaszczak o słowach Jacka Jaśkowiaka: “Są skandaliczne”

Tak minister ocenił wypowiedź prezydenta Poznania dla radia RMF FM na temat nadania imienia generała Błasika jednej z ulic w Poznaniu. Prezydent uznał bowiem, że trzeba na to poczekać.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Prowadzący zapytał Jacka Jaśkowiaka, czy popiera pomysł nadania imienia generała Andrzeja Błasika drodze dojazdowej do bazy lotniczej w Krzesinach. Generał w latach 2005-2007 dowodził 2. Brygadą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu z siedzibą właśnie w Krzesinach. Zginął 10 kwietnia w katastrofie smoleńskiej.

Pomysł upamiętnienia go poprzez nadanie jego imienia drodze dojazdowej do bazy pojawił się wkrótce po jego śmierci, ale dopiero w 2015 roku oficjalnie z taką propozycją wystąpił Klub Gazety Polskiej, składając odpowiedni wniosek do Rady Miasta Poznania. Jednak radni odrzucili wniosek większością głosów, choć przy gorącym sprzeciwie radnych PiS, argumentując to tym, że najpierw powinna zostać wyjaśniona rola generała Błasika w katastrofie smoleńskiej. Przeciwko inicjatywie wypowiedziała się też Rada Osiedla Głuszyna, bo to na jej terenie miałoby dojść do zmiany nazwy ulicy.

Jacek Jaśkowiak również jest przeciwny nadaniu imienia generała ulicy, ale dlatego, że jest na to jeszcze za wcześnie. 10 lat od katastrofy to, jego zdaniem, zbyt krótki czas, by nadać jego imię ulicy, większy dystans czasowy byłby bardziej odpowiedni.

Jednak nie znaczy to, że generał nie został upamiętniony w Poznaniu. Od 2016 roku ma w Krzesinach swój pomnik, w którego odsłonięciu wzięli udział prezydent Andrzej Duda i Antoni Macierewicz, ówczesny minister obrony narodowej.

Mimo to słowa prezydenta głęboko oburzyły ministra MON Mariusza Błaszczak, który dał temu wyraz komentując wypowiedź prezydenta Poznania na Twitterze: “Słowa prezydenta Poznania o gen. Błasiku są skandaliczne” – napisał. – “Dorobek i zasługi generała powinny zostać upamiętnione. Andrzej Błasik był świetnym dowódcą, doskonałym pilotem i wielkim patriotą”.

el

4
Dodaj komentarz

avatar
JG
JG

Nie pierwsza i raczej nie ostatnia taka wypowiedź Jaśkowiaka. Nie odstaje od reszty włodarzy wielkich miast

Wypad z tymi samolotami
Wypad z tymi samolotami

Niech spieprzają z tą całą bazą lotniczą pod Poznaniem. Drżące szyby w oknach są prawie codziennie. I to na całym południowym odcinku Poznania i Lubonia. W dzień i w nocy wciąż latają.

Juras
Juras

NIE dla Błasika w POZNANIU.