Poznań: Minibusy Mercus rozpoczynają pracę w MPK Poznań

minibus Mercus fot. MPK Poznań

Pięć nowych minibusów Mercus, zbudowanych na bazie Mercedesów Sprinterów, właśnie rozpoczyna wożenie pasażerów jako pojazdy MPK Poznań. Pierwszy wyjechał na trasę linii 121, z Ogrodów na Meissnera i z powrotem.

Minibusy już są po odbiorach technicznych, rejestracji i wszystkich innych formalnościach niezbędnych do jeżdżenia we flocie miejskiego przewoźnika. Pierwszą trasą, jaka będzie nimi obsługiwana, jest linia 121, z Ogrodów na Meissnera i z powrotem.

„Minibusy, które kupiła spółka MPK Poznań to pojazdy Mercus (na bazie Mercedesa Sprintera)” – informuje MPK Poznań. – „Każdy z nich może przewieźć 41 pasażerów, w tym 14 na miejscach siedzących. Pojazdy są – w świetle drugich drzwi – niskopodłogowe, są również wyposażone w rampę ułatwiającą korzystanie z przejazdu osobom z niepełnosprawnościami. Jak wszystkie nowe kupowane przez przedsiębiorstwo pojazdy, również minibusy są wyposażone w całopojazdową klimatyzację, monitoring oraz system informacji pasażerskiej”.

Mercusy będą obsługiwać trasy charakteryzujące się niedużą frekwencją i krótkim zasięgiem, głównie te, które powstały, by dowieźć mieszkańców konkretnych osiedli do węzłów przesiadkowych tramwajowych i autobusowych, ale także po to, by zapewnić im komunikację w obrębie osiedla.

„Zgodnie z decyzją ZTM, jako pierwsza obsługą taborem Mercus objęta zostanie linia nr 121, a następnie linie szkolne nr 188 i 124″ – podaje MPK Poznań. – Planowane jest, by docelowo pojazdy tego typu kursowały także na nowych liniach obsługujących osiedla m.in. Krzesiny-Minikowo, Antoninek, Junikowo oraz w strefie podmiejskiej np. Poznań-Gruszczyn”.

Jednak realizacja tych zamierzeń jest uzależniona od liczby dostępnych kierowców, a jak wiadomo – z tym MPK ma problem. Już w sierpniu spółka informowała, że jest w stanie dać od ręki pracę nawet stu kierowcom.

Podziel się: