Mikołaj Wolanin fot. FB

Poznań: Mikołaj Wolanin kandydatem do Dziecięcego Nobla!

Prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia i uczeń II LO w Poznaniu został nominowany do tegorocznej Międzynarodowej Dziecięcej Nagrody Pokoju, zwyczajowo zwanej Dziecięcym Noblem. W ubiegłych latach otrzymały ją między innymi Greta Thunberg i Malala Yousafzai.

The International Children’s Peace Prize jest przyznawana od 2005 r.
przez fundację KidsRights dzieciom (osobom, które nie ukończyły 18
lat) działającym na rzecz promocji praw dziecka oraz swoich rówieśników. Mikołaj Wolanin został nominowany do nagrody, gdy miał 17 lat. Obecnie jest już 18-letnim uczniem klasy maturalnej – i jedynym Polakiem ze 142 nominowanych z 42 państw z całego świata.

Mikołaj Wolanin to marszałek XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży i były redaktor naczelny portalu „Młodzi w Polityce”. To także założyciel i redaktor prowadzący miesięcznika „Kongresy”, członek grupy organizacyjnej Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, a także fundator i prezes Fundacji na rzecz Praw Ucznia, którą założył jako niepełnoletni (uzyskawszy na to specjalne zezwolenie sądu rodzinnego).

W ramach działalności na rzecz praw ucznia w kwietniu tego roku Mikołaj wydał monografię naukową pt. „Prawa ucznia”, która otrzymała pozytywną recenzję prof. dr hab. Ewy Jarosz (byłej kandydatki na RPD). Obecnie, w ramach działalności Fundacji na rzecz Praw Ucznia, Wolanin pełni funkcję pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w ramach którego zbiera 100 000 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającym obowiązek zatrudniania psychologa w każdej szkole.

Mat. pras., el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze