wtorek, 19 marca, 2024

Poznań: Czy w każdej szkole powinien być psycholog?

Tego zdania jest poznańska Fundacja na rzecz Praw Ucznia, która przygotowała obywatelski projekt ustawy wprowadzającej obowiązek zatrudniania psychologów w szkołach i wkrótce zacznie zbierać pod nią podpisy.

“Obecnie na około 20 000 szkół dla dzieci i młodzieży zatrudnionych jest nieco ponad 10 800 osób na stanowisku psychologa” – czytamy w uzasadnieniu tej inicjatywy. – Wobec czego około połowa (nie wiemy, ile z tych osób pracuje w szkołach, gdzie jest więcej niż 1 psycholog) uczniów i uczennic w Polsce nie ma dostępu do pierwszego kontaktu w przypadku kłopotów czy pierwszych oznak problemów ze zdrowiem psychicznym (według badań — dokładny przypis w uzasadnieniu projektu — nawet do 20% uczniów i uczennic może borykać się z problemami mogącymi być jednym z zaburzeń psychicznych), co chcielibyśmy zmienić. Każdy powinien mieć bowiem dostęp do pomocy psychologicznej również i w szkole (w postaci swoistego pierwszego kontaktu)”.

Pomysłodawcy zwracają uwagę na wyjątkowość projektu. Składa go grupa młodzieży – wszyscy członkowie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (15 osób) mają bowiem 18 lub 19 lat i chcą działać na rzecz dobra wspólnego. Prezes i założyciel fundacji, poznaniak Mikołaj Wolanin, ma 18 lat i jest maturzystą.

Projekt uzyskał poparcie m.in. Marka Michalaka, byłego Rzecznika Praw Dziecka oraz Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i Związku Zawodowego „Rada Poradnictwa”.

Pierwsze 1000 podpisów fundacja już zebrała, powiadomiła także Marszałek Sejmu o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. Informacja w sprawie zbiórki podpisów na ulicach Poznania zostanie przekazana po przyjęciu przez Marszałek Sejmu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej (do 2 tygodni). Wtedy też rozpocznie się walka o zebranie 100 000 podpisów. Jego treść jest dostępna na stronie.

Mat. pras., el

Strona głównaPoznańPoznań: Czy w każdej szkole powinien być psycholog?