Poznań: Mieszkańcy osiedla przy Darzyborskiej dostali klucze

Darzyborska osiedle 5 fot. UMP
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył inwestycję przy ulicy Darzyborskiej. Powstało tam 50 nowych mieszkań, a pierwsi lokatorzy już otrzymali do nich klucze.

W pierwszym etapie przy ul. Darzyborskiej stanęło sześć parterowych budynków. Powierzchnia mieszkań jedno- i dwupokojowych, które znalazły się w projekcie, wynosi od 27 do 49 mkw. W standardzie są w pełni przygotowana łazienka z kabiną prysznicową i umywalką oraz kuchnia wyposażona w kuchenkę i zlewozmywak. W częściach wspólnych zadbano o oświetlenie, chodniki czy place zabaw i mini ogródki dla lokatorów, które dopełniają całość inwestycji.

Aktualnie trwa proces przekazywania mieszkań nowym lokatorom. Pierwsze rodziny zaczynają już urządzać swoje nowe miejsce zamieszkania. Ponad połowa z nich otrzymało już klucze. Procedura odbywa się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Wbicie pierwszej łopaty pod inwestycję przy ul. Darzyborskiej nastąpiło 6 września 2018 roku. Brali w nim udział m.in. prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz nieżyjący już prezes fundacji „Barka” – Tomasz Sadowski. Idea powstania osiedla na Darzyborze narodziła się ponad 10 lat temu. To właśnie tam zapewnienie dachu nad głową mniej zamożnym członkom lokalnej społeczności miało iść w parze z ideą systemowego wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W 2008 r. Fundacja „Barka” rozpoczęła pracę w tym miejscu, a miasto Poznań przejęło inwestycję i wybudowało 32 mieszkania socjalne.

Podczas inwestycji ZKZL kontynuował współpracę z fundacją „Barka” oraz realizował cele polityki społecznej. Stworzono świetlice środowiskowe, których brakowało, a nowe osiedle wzbogacono o lokatorów komunalnych, co pozwoliło uciec od stygmatyzacji związanej z adresem zamieszkania. W postępowaniu przetargowym, które wyłoniło wykonawcę robót przy ul. Darzyborskiej, zastosowano klauzule społeczne, nakładające na firmę budowlaną obowiązek zatrudniania wszystkich pracowników na podstawie umowy o pracę. Wykonawca był też zobowiązany do zatrudnienia części pracowników spośród osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym uczestników programu miejskiego Feniks realizowanego przez MOPR.

Kolejne inwestycje Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych cały czas trwają. W pierwszym kwartale 2021 roku do użytku ma zostać oddany blok przy ul. Hulewiczów. Prace inwestycyjne rozpoczęły się także przy ul. Opolskiej, gdzie ma powstać nowe osiedle.

ZKZL, AJ, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: